Stres przed wystąpieniem publicznym. Jak oddychać, by zredukować stres i polepszyć swoje wystąpienia publiczne

25 października 2021
6 min. czytania

Oddychanie a stres podczas wystąpień publicznych

Zacznę dziś od nietypowego wyznania. Mianowicie: zdarza mi się patrzeć ludziom na brzuchy. Patrzę na nie, by sprawdzić jak ludzie nimi poruszają podczas oddychania. Sposób poruszania brzuchem w trakcie oddychania ma duży wpływ na nasze samopoczucie. To szczególnie ważne w czasach, kiedy mamy na co dzień do czynienia ze stresem. Co jednak oddychanie ma wspólnego z wystąpieniami publicznymi?

Otóż nasze samopoczucie przed i w trakcie wystąpienia biznesowego ma duży wpływ na jakość naszej prezentacji. Jeżeli widać, że ktoś podczas oddychania w ogóle nie rusza brzuchem, jest to prosty sygnał, że będzie on aktywował część układu nerwowego, zwaną częścią współczulną. Można nazwać to wewnętrznym pedałem gazu. Organizm wyposażył się także w drugą, przeciwstawną część będącą pedałem hamulca. Nazywa się ona częścią przywspółczulną.

Kiedy mamy zbyt wiele stresu, to lepiej będzie się nim zająć, niż od niego uciekać. Istnieje pewna technika oddechowa, która polega na takim używaniu mięśni wokół przepony, aby włączyć wewnętrzny układ hamulca, czyli układ przywspółczulny. Aby dobrze wykonać ćwiczenie oddechu powinniśmy usiąść na kilka minut. Można tez zamknąć oczy czy włączyć przyjemną muzykę. Podczas ćwiczenia oddychamy w następujący sposób. Podczas wdechu brzuch będzie się poruszał do przodu przez 2 sekundy. Zaraz po nim do przodu przesuwamy klatkę piersiową. Zatrzymujemy oddech na kolejne 2 sekundy. Zaraz potem wydech, podczas którego najpierw opada klatka piersiowa, a po niej brzuch.

Co daje nam kilkuminutowe oddychanie tą metodą? Przede wszystkim dajemy sobie szansę na dostęp do większych zasobów. Zniknie chaos w naszej głowie, a my sami będziemy spokojniejsi. Nie bez powodu możemy często usłyszeć radę, by w sytuacjach stresowych oddychać powoli i głęboko. Warto jednak pamiętać, że tylko regularny trening takiego oddychania i stymulacji układu przywspółczulnego da zauważalne efekty. Kolejną korzyścią z praktykowania tej techniki jest zmierzenie się z wyzwaniem, a nie uciekanie od niego w stronę przyjemniejszych rzeczy. Dodatkowo ta technika oddechu korzystnie wpłynie na nasz stan fizjologiczny oraz co jest istotą tego bloga… na jakość naszej prezentacji. O kolejnych technikach dowiecie się z kolejnych filmów, a tymczasem życzę udanego oddychania i zachęcam do obejrzenia nagrania.

 

Jak oddychanie wpływa na jakość wystąpień publicznych – relacja z konferencji „I LOVE MARKETING”

 

Stres podczas wystąpień publicznych

Zobacz krótkie wideo, jak poradzić sobie ze stresem towarzyszącym podczas wystąpień publicznych. W poniższym filmie pokazujemy dwie metody radzenia sobie ze stresem towarzyszącym wystąpieniom przed audytorium.

 

Najtrudniejszy pierwszy krok…

Również w przypadku wystąpień publicznych. Często przed zrobieniem pierwszego kroku coś nas blokuje, czujemy tremę. Skutki są takie, że go nie robimy. Jak pokonać stres związany z przemawianiem do publiczność? Czy można wypracować skuteczne praktyki przełamujące blokady? Na szczęście tak! W tym tekście przeczytasz o kilku sprawdzonych metodach na obniżenie stresu prowadzącego prezentacje.

 

Po pierwsze…

Warto zrozumieć jedną rzecz. Ani Ty, ani Twój stres nie mogą grać głównej roli podczas Twojego wystąpienia. Główną rolę gra audytorium. Niezależnie czy składa się z jednej osoby, czy z kilku tysięcy. Czy przemawiasz na deskach sceny, czy przy użyciu narzędzi online. Kreowanie wizerunku mówcy, jest wystawianiem się na pewną ocenę. A stres może być bardzo motywujący, pod warunkiem, że nauczymy się z nim żyć i odpowiednio go wykorzystywać Od zawsze ta emocja pomagała nam przezwyciężać trudności i motywowała do działania. Dlatego właśnie, ze stresem warto się pogodzić, a nawet zaprzyjaźnić. Niezależnie czy jesteś na początku swojej ścieżki lub masz już za sobą wiele wystąpień, na pewno zauważyłeś pewne powtarzające się objawy się stresu. Może to być np. drżenie rąk, łamliwy głos czy przyspieszone bicie serca. Zacznij uważnie siebie obserwować. Uwaga! Objawy mogą się pojawić nawet kilka dni przed zaplanowanym wystąpieniem – warto być uważnym. Zapisuj swoje objawy na kartce. Czy któryś z nich się powtarza? A może któryś z jest najsilniejszy? Takie informacje są dla Ciebie bezcenne. Żeby zapanować nad stresem, najpierw należy go poznać. Masz już swoje notatnik pod ręką?

 

Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem

Nie ma cudów – samo się zrobi. Dlatego praktyka, praktyka, praktyka i zapomnienie. Pewnie zastanawiacie się, skąd nagle wzięło się tutaj zapomnienie. To łatwe – na stresie nie powinniśmy się skupiać. Nie pozwól, żeby przejął on kontrolę nad Twoim wystąpieniem. W walce pomaga solidne przygotowanie się do konkretnych wystąpień. O ile każde z nich ma swój pewien schemat, to za każdym razem powinieneś poświęcić czas na analizę odbiorców, sprawdzenie prezentacji, dopasowanie jej do tematyki. To podniesie Twoją pewność siebie i zbuduje większy autorytet wśród słuchaczy, którzy na pewno to poczują. To wszystko jednak wymaga czasu. Dlatego z wyprzedzeniem warto sprawdzić swój kalendarz i zarezerwować czas nie tylko na wystąpienie, ale również na przygotowanie się do niego. Podczas opracowywania wystąpienia wycisz powiadomienia w telefonie, wyłącz pocztę. To wszystko to zbędne rozpraszacze, które mogą wybijać Cię z rytmu. W 100% poświęć się solidnemu przygotowaniu. Niestety, nadal jednym z najczęściej popełnianych błędów jest właśnie pomijanie tego etapu.

 

Czas na prowadzenie prezentacji

Przed wyjściem do publiczności uśmiechnij się. Uśmiech działa na kortyzol, czyli hormon stresu. I to w taki sposób, o który nam chodzi – czyli go obniżając. Idealnie, jeśli jest to szczery uśmiech! W końcu masz kilka powodów, żeby to zrobić. Czeka Cię świetna prezentacja, jesteś odpowiednio przygotowany, znasz swoich słuchaczy. Sukces gwarantowany. Warto również rozgrzać aparat mowy. Kilka prostych ćwiczeń może przynieść świetne efekty – w końcu chcesz, żeby nawet osoby w ostatnim rzędzie doskonale Cię słyszały. Internet jest wypełniony praktycznymi ćwiczeniami! My zachęcamy, żeby taka rozgrzewka stała się Twoją rutyną. No właśnie – rozgrzewka kojarzy się z treningiem. Bycie w dobrej formie fizycznej również pomaga zwalczać stres. Nie musisz od razu stać się drugim Pudzianowskim. Wystarczy, że regularnie do swojego życia wprowadzisz spacery. Już 20 minut dziennie może przynieść świetne efekty. Świeże powietrze pomaga nam utrzymać dobrą formę fizyczną, uspokoić myśli, a to często pomaga w kreowaniu nowych, ciekawych pomysł. Kto wie, może w ten sposób stworzysz kolejną fascynującą prezentację? Zachęcamy do spróbowania.

 

Próba generalna

Jeśli podczas wystąpienia reprezentujesz swoją firmę czy organizację, w której działasz, poprosić swoich współpracowników o pomoc. Zarezerwuj salkę i zaproś kilka osób na próbę generalną. Dzięki temu zdobędziesz bezcenny feedback, od które osób znają Ciebie i temat, o którym będziesz opowiadać. Nie bój się krytyki. Tylko w ten sposób będziesz mógł poprawić słabe punkty, których często sami nie dostrzegamy. Taki feedback również stosujemy podczas naszych szkoleń. Zarówno na sali szkoleniowej, jak i online, zawsze poświęcamy czas na feedback od grupy i trenera. Bazując na naszym doświadczeniu, wiemy, jak jest to ważne w budowaniu silniejszego wizerunku mówcy. Uczestnicy szkolenia, chociaż czują stres przed wyjściem przed grupowym wystąpieniem – zawsze bardzo cenią sobie wiadomości, które dostają. Twoja prezentacja nie dotyczy aktywności zawodowej? Zaproś przyjaciół, rodzinę lub poszukaj wsparcia na grupach Facebookowych. Najlepszą metodą na walkę ze stresem jest wyjście z jego cienia.

 

Szkolenia Aktren

Osobiste doświadczenie podpowiada nam jeszcze jedną radę. Zainwestuj w swój rozwój ze specjalistą, który nauczy Cię konkretnych metod radzenie sobie ze stresem, tworzenia struktury prezentacji, nadawania jej ciekawe firmy oraz opowiadania o niej tak, żeby jak najbardziej zaangażować słuchaczy. Bo chociaż prezentacja powinna być nastawiona na satysfakcję słuchaczy, dlaczego Ty również jako mówca miałbyś jej nie mieć?

O tym, jak zniwelować stres przed ważnym wystąpieniem lub prezentacją dowiesz się podczas naszych szkoleń z wystąpień publicznych i autoprezentacji. Weź udział w naszych intensywnych warsztatach i naucz się prowadzić fascynujące wystąpienia.

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!