Wpływ sposobu oddychania na jakość naszych wystąpień [VIDEO]

25 października 2020
2 min. czytania

W dzisiejszym wpisie kilka słów o oddechu oraz o tym, jak oddychanie wpływa na jakość wystąpienia publicznego. Przeczytałem kiedyś twierdzenie, że „żyjesz tak, jak oddychasz”. Myślę, że to zdanie można przerobić na potrzebny naszego wpisu na następujące: „występujesz tak, jak oddychasz”.

Miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji I love marketing, która odbyła się w Złotych Tarasach w Warszawie. Obejrzałem wiele fantastycznych prezentacji. Były udane pod wieloma względami, m.in. charyzmy, merytoryki oraz formy. Niestety, nie wszystkie wystąpienia publiczne, które tam obejrzałem były dobre. Dlaczego? Ponieważ prowadzący je prelegenci dawali po sobie poznać, że nie czują się na scenie swobodnie i zżera ich stres. Starałem się głównie obserwować sposób oddychania prelegentów. Co niezwykle ciekawe, zauważyłem, że wystąpiła korelacja między sposobem oddechu, a ocenami, które otrzymywali występujący za swoje prezentacje. Mianowicie, najlepsze noty uzyskali ci, którzy oddychali swobodnie, głęboko i powoli.

Powiedzmy sobie także kilka słów o stresie. Kiedy odczuwamy stres, spina nam się korpus, a oddech staje się płytszy. Płuca napełniają nam się powietrzem, którego nie wykorzystujemy w pełni. Będąc w stresie wypuszczamy z płuc nieco powietrza, urywamy zdanie w połowie, dobieramy powietrze i kończymy rozpoczętą myśl. I tak w koło – a to na prawdę łatwo dostrzec z punktu widzenia obserwującego. Aby wziąć pełny wdech i wydech trzeba się przede wszystkim wyluzować i pozwolić sobie na kilka sekund ciszy, w której będziemy po prostu…oddychać!

Moja rada dla Was jest następująca: jeśli potrzebujecie pauzy na wzięcie swobodnego, głębokiego oddechu, zadajcie słuchaczom pytanie. Macie chwilę na nabranie powietrza, a słuchacze moment do zastanowienia lub udzielenia odpowiedzi. Taka pauza da Wam nie tylko możliwość wzięcia kilku głębszych oddechów, ale też uchroni przed drżeniem głosu.

Powodzenia podczas wystąpień!

Michał Taran

Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!