Co zrobić z rękoma podczas wystąpienia publicznego [VIDEO]

25 października 2021
2 min. czytania

Pierwszym krokiem do opanowania sztuki autoprezentacji w wystąpieniach publicznych jest opanowanie ruchu rąk. To z nich obserwator wyczytuje nasze zdenerwowanie, niepewność, chaotyczność albo… opanowanie, pewność siebie i profesjonalizm. Nasi słuchacze oceniają, jakie mamy do nich nastawienie, jak dobrze znamy temat oraz czy czujemy się dobrze w roli mówcy. Ważne jest, aby przez cały czas wystąpienia publicznego dłonie znajdowały się w strefie między linią barków a linią pasa. Gestykulacja jest przy tym bardzo wskazana. Pozwala podkreślić najważniejsze elementy naszej przemowy i uporządkować ją. Praca rąk ma olbrzymie znaczenie podczas wystąpień publicznych.

 

 

Szczególnie istotnym momentem w trakcie wystąpienia publicznego jest jego początek, a nawet już samo wejście do sali. To wtedy najczęściej dłonie sprawiają nam problem, nie wiemy co z nimi zrobić. Jest na to kilka sposób, m.in. złożenie dłoni jedna na drugiej na wysokości pępka, tak aby przedramiona tworzyły linię prostą. Ważne by o nich nie zapomnieć i nie trwać w tej pozycji przez całe wystąpienie.

Nasze gesty odzwierciedlają nasze emocje. Trzymając ręce sztywno w jednym ułożeniu sprawiamy wrażenie spiętych i zestresowanych. Gestykulując swobodnie i z odpowiednią prędkością dajemy potwierdzenie naszemu opanowaniu i profesjonalizmowi. Gestykulacja oraz odpowiednio intonowany głos pomagają wskazać słuchaczom, że to o czym mówimy jest ważne i warte ich uwagi. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy podkreślić konkretną kwestię. Swobodna, poukładana gestykulacja pokazuje, że jesteśmy pewni tego, o czym mówimy oraz zaangażowani w swoje wystąpienie. Opanowanie sztuki gestykulacji to fundament do osiągnięcia wyższego poziomu swoich wystąpień publicznych.

 

Zobacz wideo „Mowa ciała podczas wystąpień online”

Michał Taran

Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!