Wystąpienie publiczne w duecie – zalety i praktyczne porady [VIDEO]
Adam Zadrożny
25 października 2021
3 min. czytania
Dzisiejszy film jest nietypowy. Dlaczego? Bo po raz pierwszy nagrywamy go we dwóch. I właśnie o tym chcemy Wam dziś opowiedzieć – o prowadzeniu prezentacji biznesowej we dwie osoby. Jest kilka korzyści z prezentowania we dwoje, o których musicie wiedzieć oraz parę rad, którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić.
Zalety występowania we dwoje
Pierwszą, ważną korzyścią z występowania w duecie jest możliwość łatwiejszego poradzenia sobie z trudnymi i nieprzewidzianymi sytuacjami. Nasz towarzysz być może wyciągnie nas z opresji, kiedy otrzymamy trudne lub niezręczne pytanie. My w ramach podzięki zajmiemy się szwankującym rzutnikiem, jeśli ten zacznie płatać nam figle w trakcie prezentacji. Z resztą, sami dobrze znacie wiele trudnych sytuacji, w których towarzysz mógłby być dla nas sporym oparciem.
Kolejną korzyścią jest wprowadzenie dynamiki do wystąpienia publicznego. Dzięki temu, że występujemy we dwoje możemy np. odegrać scenkę. Tym bardziej jeśli jest to wystąpienie biznesowe, jedno z na może odgrywać klienta, drugie – sprzedawcę. Oprócz tego, że odegramy myśli, które mogą pojawiać się w głowach słuchaczy, łatwiej będzie nam zainteresować odbiorców, a przecież o to nam chodzi w wystąpieniu.
Oprócz wyżej wymienionych zalet jest jeszcze inna korzyść z duetu na scenie. Jeden z prowadzących może być bardziej błyskotliwy, charyzmatyczny od drugiego, a dzięki temu będzie ratował on całą prezentację. Ponadto ten bardziej doświadczony z mówców będzie dopełniać braki i brak obycia ze sceną swojego kolegi, który dopiero zaczyna przygodę z wystąpieniami. Jeśli poruszyliśmy kwestię dopełniania się współprowadzących, to jeden z nich może nadrabiać wyglądam, drugi zaś np. nienaganną sztuką przemawiania.
Zasady przemawiania w duecie
Pierwszą zasadą, można powiedzieć, że złotą zasadą jest równy podział czasu wystąpienia między prowadzących. Chodzi o to, aby byli jednakowo odbierani przez słuchaczy, mieli ten sam status w ich oczach. Warto przed wystąpieniem podzielić się rolami i zaznaczyć na kartce kolorami, kto co mówi.
Drugą zasadą jest to, aby nie wchodzić drugiej osobie w słowo. Kiedy jeden z prelegentów mówi, a drugiemu przyszło coś ważnego do głowy i chciałby się tym podzielić ze słuchaczami, to nie może wtrącać się koledze. Najlepiej, kiedy ustalą wspólny znak, który zasygnalizuje „chcę coś powiedzieć”. Dobrym rozwiązaniem jest np. wystąpienie krok do przodu przed osobę aktualnie mówiącą. Kiedy dokończy ona zdanie to zdecyduje czy kończy całą swoja wypowiedź natychmiast i pozwala drugiej coś powiedzieć czy dopowie swoją kwestię i dopiero wtedy pozwoli się wtrącić drugiemu.
Po trzecie musimy nauczyć się patrzeć w odpowiednim kierunku w trakcie wystąpienia. Prezentując we dwójkę najlepiej jest patrzeć na współprowadzącego, który aktualnie przemawia lub na publiczność. Jeśli jednak nasz wzrok będzie wędrował raz w prawo, raz w lewo będzie to sygnał dla widzów, że temat wystąpienia jest mniej ciekawy od czegoś, co dzieje się wokół.
A o dodatkowej, bardzo przyjemnej wartości, którą wyniesiecie z prowadzenia prezentacji publicznej w duecie dowiecie się z filmu. Zapraszamy!
Adam Zadrożny
Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.