Trzymanie przedmiotów podczas wystąpienia publicznego. Jak to robić dobrze?

25 października 2020
2 min. czytania

Dzisiejszy wpis jest dedykowany przedmiotom, które trzymamy w dłoniach podczas prezentacji biznesowych czy też innych wystąpień. Specjaliści od przemówień dzielą się w tej kwestii na dwie grupy: tę, która zabrania trzymania czegokolwiek w ręku oraz tę, która zachęca, by skorzystać z małego gadżetu w trakcie prezentacji. Pierwsi swoją niechęć do długopisów lub innych niewielkich przedmiotów trzymanych w dłoniach tłumaczą tym, że rozpraszają one uwagę odbiorców oraz uniemożliwiają naturalną gestykulację prelegenta. Drudzy są na „tak” dla wszelkich gadżetów podczas wystąpień biznesowych, jeśli tylko pomagają one przemawiającemu. Przedmioty, trzymane w dłoniach pomagają uspokoić drżenie rąk i ukryć tym samym stres. Uważajmy jednak żeby przedmiot trzymany w dłoni nie stał się rekwizytem i nie przejął głównej roli podczas naszego wystąpienia publicznego.

Jak to robić?

Jak zatem trzymać długopis lub inne przedmioty, by całe wystąpienie biznesowe wypadło naturalnie i profesjonalnie? Przede wszystkim delikatnie. Nie wskazane jest ściskanie, obracanie, przekręcanie czy inne zabawy długopisem. Najlepiej wygląda kiedy jedną ręką lekko trzymamy końcówkę długopisu, natomiast drugą lekko podtrzymujemy go w połowie. Na naszym filmie zobaczycie jak wygląda zaproponowany przez nas sposób. Aby całość nie wypadła zbyt sztywno, można raz na jakiś czas trzymać długopis tylko jedną ręką, a drugą używać do gestykulacji. Zaletą używania długopisu, markera czy pilota jest możliwość użycia ich jako wskaźnika podczas wystąpienia biznesowego. Takim wskaźnikiem łatwo będzie pokazać swoim słuchaczom na tablicy czy ekranie jakieś szczególnie ważne zagadnienie.

Pamiętaj o tym

Uważajcie, aby Wasz potencjalny sprzymierzeniec w trakcie prezentacji nie stał się wrogiem. Poproście swoich znajomych, aby posłuchali Waszego wystąpienia i nagrali jego fragment smartfonem. W jakim celu? Na filmie zobaczycie czy potraficie kontrolować swoje dłonie i trzymane w nich przedmioty, kiedy prowadzicie prezentację biznesową. Bardzo wielu prelegentów nie jest nawet świadomych tego, co robią ze swoimi dłońmi w sytuacjach stresowych. Nie chcecie chyba, aby trzymany przez Was długopis grał pierwsze skrzypce w trakcie Waszej prezentacji?

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

Cezary Wojtczak

Z wykształcenia politolog i menadżer. Ekspert w dziedzinie szeroko rozumianej komunikacji. Pracuje jako trener biznesu, nauczyciel akademicki, dziennikarz i PR-owiec.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!