Sprawdzony sposób na zbyt szybkie mówienie podczas wystąpienia publicznego [VIDEO]

25 października 2021
2 min. czytania

Dzisiejszy film skierowany jest do wszystkich tych, którzy mówią zbyt szybko podczas swoich wystąpień publicznych. Nie będzie pewnie dla Was zaskoczeniem fakt, że szybkie mówienie ma swoje źródło w stresie, który rodzi się w trakcie przemowy. Aby pozbyć się tego bardzo nie przyjemnego uczucia, jakim jest stres podczas wystąpień publicznych chcemy jak najszybciej powiedzieć to, co mamy do powiedzenia i zejść ze sceny. W efekcie nasza prezentacja biznesowa bardzo traci na wartości.

 

Jakie konsekwencje ma zbyt szybkie mówienie?

Zbyt szybkie mówienie ma trzy negatywne efekty. Po pierwsze, kiedy mówisz za szybko, to skracasz samogłoski. Twoja wypowiedź staje się niewyraźna i trudna do zrozumienia przez słuchaczy. Drugim negatywnym efektem szybkiego wypowiadania słów jest mówienie na jednym tonie. Przypomnij sobie lata szkolne, kiedy nauczyciel przez 45 minut wykładał jednym, monotonnym tonem. Czy takie lekcje były ciekawe i zachęcały, aby się na nich skupić? Tak samo czują się Twoich słuchacze podczas prezentacji biznesowej, kiedy mówisz do nich jednostajnym tonem. Trzecim, a zarazem najważniejszym niekorzystnym efektem zbyt dużego tempa przemowy jest wrażenie, że to o czym mówisz jest nieważne. Zauważ, że profesjonalni doświadczeni mówcy, chcąc zwrócić uwagę swoich słuchaczy na jakiś ważny aspekt zwalniają tempo mówienia.

 

Jak zatem mówić wolniej?

Dobrym sposobem jest mówienie z różną intonacją, ponieważ nie da się mówić za szybko, kładąc jednocześnie wyraźne akcenty. Akcent sprawi, że wydłużysz samogłoskę. Dzięki temu będziesz mówił wolniej, bo nie można mówić szybko z długimi samogłoskami. Sprawdź to na sobie, przekonasz się.

Dzięki kładzeniu akcentów polepszy się również Twoja dykcja, a całe wystąpienie zyska na wyrazistości. Oprócz wymienionych zalet jest jeszcze jedna, bardzo ważna. Twoi słuchacze będą zaciekawieni prezentacją biznesową. Bo jeżeli Ty mówisz o swoim produkcie z takim zaangażowaniem i potrafisz podkreślić jego ważne cechy w taki sposób, to musi to być produkt warty uwagi. Pamiętaj tylko, że nie powinieneś mówić zbyt wolno przez całe wystąpienie. Dlaczego? Tego dowiesz się z filmu.

 

Stoicka technika na pozbycie się stresu przed prezentacją

Jak pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi?

Michał Taran

Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!