Zwykłe popołudnie w korporacji. Ania, lat 35 zaraz ma rozpocząć prezentację przed zarządem. Trochę się stresuje, ponieważ wie, że prawie w ogóle się nie przygotowała. Jeszcze rano otworzyła prezentację Power Point i w parę minut skleiła prezentacje. Nigdy tego nie lubiła. Jest święcie przekonana, żeby robić ładne prezentacje potrzeba wielu godzin. A przecież ona nie ma na to czasu.
Czy Ania ma rację? Nie do końca. Zrobienie estetycznej prezentacji nie wymaga wielu godzin pracy. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Oto i one.
Mając mało czasu, możemy skusić się na użycie niezapomnianego „ctr+v i ctr+c”. Bierzemy definicję słowa innowacja z Internetu i wklejamy ją całą na biały slajd. Powtarzamy tą skomplikowaną strategię 10 razy przy okazji dorzucając zdjęcia młodych, ambitnych i dynamicznych pracowników ze sztucznymi uśmiechami i prezentacja gotowa! Zamiast ściany tekstu możesz ograniczyć się do zdjęcia i jednego pytania postawionego nad zdjęciem. Jeśli musisz na przykład powiedzieć o paru częściach procesu i koniecznie chcesz to zrobić na jednym slajdzie użyj Smart Art. (przeczytasz o tym w jednym z akapitów poniżej).
Kiedy zdecydujesz się na pokazanie procesu, czy listy ważnych rzeczy nie zapominaj o animacji. W sytuacji, w której pojawia się na slajdzie 6 słów naraz, ludzie zaczynają wszystko czytać. Przez to nie mogą skupić uwagi na tym co mówisz. Dlatego zaplanuj animację w taki sposób, aby poszczególne słowa pojawiały się sukcesywnie (możesz to zrobić wchodzić na górze w zakładkę animacje, następnie klikając opcje efektu, a następnie kolejno). Oto przykład slajdu ze ścianą tekstu:
Oto przykład slajdu z jednym pytaniem oraz z jednym zdjęciem:
Zamiast pokazywania brzydkiego slajdu z definicją, która wysyła słuchaczy w objęcia Morfeusza lepiej jest postawić pytanie, które skłoni odbiorców do refleksji. Na przykładzie tematu innowacji możemy odwołać się do jednej z najbardziej znanych przykładów innowacji w popkulturze, czyli gadżetów, które używa James Bond. Pokazując na slajdzie stare narzędzia możemy opowiedzieć o hipotetycznej sytuacji, w której agent 007 podczas walki z siłami zła ma do dyspozycji tylko stare obcęgi, a podczas ucieczki zamiast Astonem Martinem DB7 wsiada na konia i galopuje.
Malując kontrast w głowach słuchaczy pomiędzy aktualnymi rozwiązaniami (które można porównać właśnie do starych narzędzi) a innowacjami (gadżety Jamesa Bonda) skłaniamy ich do refleksji, że nowe rozwiązania są bardzo potrzebne. Taki slajd w połączeniu z odpowiednią narracją wzbudzi pozytywne emocje. Pierwszy slajd z definicją również coś wzbudzi, ale prędzej będzie to chęć sięgnięcia po telefon niż ochota skupienia uwagi na prelegencie.
Kolory. Zapewne każdy z nas widział prezentację, w której kolory grały pierwsze skrzypce. Uderzająca po oczach różowa czcionka na niebieskim tle. Mdłe szare litery ledwo wybijające się na ciemnym granacie. Zostając na razie na podstawowym poziomie wykorzystania kolorów w Power Poincie warto ograniczyć się do jednej zasady – aby dobrze było widać. Jeśli ograniczysz się do jednego tematu na slajdzie to warto sprawić, aby był on jak najbardziej widoczny. Najczęściej będzie to czarna czcionka na białym tle, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby była to biała czcionka na czarnym tle. Jeśli zamierzasz eksperymentować z różnymi kolorami, przed prezentacją zapytaj kilka osób, czy jest to estetyczne oraz przejrzyste. Podczas prezentacji biznesowych nie bierzemy udziału w konkursie artystycznym, ale w konkursie idei. Dlatego ważne jest to, żeby prezentacja wspierała to, co chcemy przekazać, a nie była głównym obiektem zainteresowania.
Szukając zdjęć do prezentacji ludzie często sięgają do Google grafika. Wpisują na przykład hasło innowacja i biorą pierwsze z brzegu zdjęcie. Najprawdopodobniej będzie to taki obrazek, które nie budzi żadnych emocji i będzie zapomniany przez publiczność w sekundę, w której zmienisz slajd.
Co zrobić, aby znaleźć fajne zdjęcia (i jednocześnie możemy je legalnie wykorzystać)? Przede wszystkim należy szukać wśród takich zdjęć, które są na licencji Creative Common 0 (w skrócie CC0). Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby zdjęcie było wysokiej jakości. Oto przykładowe miejsca, gdzie można znaleźć takie zdjęcia:
Jednym ze sposobów na uatrakcyjnienie prezentacji jest użycie metody Smart Art. Dzięki niej możemy zaprezentować kilka słów w estetycznej formie. Jest to świetna alternatywa wobec wpisywania słów w formie punktów. Zrobienie Smart Art. jest bardzo proste. Wystarczy wypunktować parę słów, następnie wszystkie te słowa zaznaczyć i kliknąć prawym klawiszem myszki. Odszukujemy opcję konwertuj na grafikę Smart Art i wybieramy interesujący nas układ. Oto przykład w jaki sposób możemy przedstawić kolejność prezydentów USA po 1993 roku:
Rodzajów Smart Art jest dużo, dlatego warto pamiętać, aby wybrać taki sposób przedstawiania słów, który odpowiada danemu zjawisku. Pokazując kolejność działań w fabryce dobrze jest użyć w Smart Art rodzaj procesu, a strukturę firmy lepiej ująć poprzez hierarchię.
Używanie Power pointa można podzielić na 3 poziomy. Pierwszy z nich to nieumiejętne wrzucanie tekstu na slajdy, którego efektem jest pogorszenie całego wystąpienia. Tego za wszelką cenę należy unikać, w czym pomogą powyższe rady. Drugi poziom to tworzenie estetycznych slajdów, które są przemyślane i są atrakcyjnym dodatkiem do tego, co mówimy do naszych słuchaczy. W końcu można wyróżnić trzeci poziom i jest to poziom dostępny tylko dla tych, którzy poświęcą dużą ilość czasu na zgłębienie tajników PP. To są takie prezentacje, które zapamiętamy na lata, pełne pięknych metafor, budzących emocje zdjęć oraz zachwycających animacji.
Jeśli zbliża się dla Ciebie ważna prezentacja i chciałbyś/chciałabyś popracować nad swoim wystąpieniem (również nad prezentacją w Power Pointcie) to serdecznie zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się 25-26 października w Warszawie: https://aktren.pl/oferta/szkolenia-otwarte/autoprezentacja/
Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.
Zadzwoń:
Napisz: