Przemawiaj jak najlepsi mówcy – pamiętna przemowa Jocko Willink’a

25 października 2021
2 min. czytania

Na jednej z konferencji TEDx wystąpił były oficer Navy Seal, Jocko Willink. Jest on niesamowitą postacią, a jego wystąpienia są równie niesamowite jak jego osobowość. W tym konkretnym przemówieniu, które dziś chcę Wam pokazać, Jocko nawiązuje chyba do jednego z najważniejszych wydarzeń w jego życiu. Obejrzyjcie proszę film i przekonajcie się sami, dlaczego akurat ta przemowa stała się tak popularna i ma tak wielka moc.

Pierwszą rzeczą, której warto się przyjrzeć jest sposób stawiania pauz przez Jocko Willink’a. Zauważcie, że nie dość, ze mówi on bardzo wolno to stawia mocne kropki i używa długich pauz. Daje swoim słuchaczom zastanowić się chwilę nad tym, co właśnie do nich powiedział.

Drugą rzeczą, która wyróżnia Jocko Willink’a jest storytelling. W nagraniu możecie posłuchać historii z roku 2006, w której mówi o wartościach najważniejszych: śmierci, braterstwie i odpowiedzialności. Zauważcie jak ta historia jest zbudowana. Jest początek, rozwinięcie oraz zakończenie. Zwróćcie też uwagę jakie komplikacje się tam wydarzają. Jocko pokazuje siebie w centrum tej historii, jako głównego bohatera. Mówi o tym, co dzieje się w jego wnętrzu. Opowiada jak dojrzał do tego, by ponieść odpowiedzialność za całe wydarzenie, choć początkowo tego nie chciał. Dzięki temu poznajemy go nie jako super bohatera, a zwykłego człowieka, którego spotykają wewnętrzne wątpliwości i trudności w podejmowaniu odpowiednich decyzji.

Ostatnią rzeczą, która wyróżnia to wystąpienie publiczne jest odwołanie się do ostatecznych wartości. Jeśli i my stoimy przed jakimś ważnym wystąpieniem np. aby zmotywować swoich pracowników czy też uczcić poważną rocznicę w firmie, również możemy odwołać się do głębokich wartości. Musimy jednak sami odkryć, na których wartościach najbardziej nam zależy. Jocko w swoim wystąpieniu postawił na extreme ownership, czyli ekstremalną odpowiedzialność, która charakteryzuje prawdziwych liderów. Willink płynnie przeszedł od historii wziętej z własnego życia do wartości, które chciał przekazać wszystkim swoim słuchaczom.

W powyższych akapitach przedstawiłem Wam w dużym skrócie trzy narzędzia, którymi posługują się najlepsi mówcy podczas swoich wystąpień, w tym także Jocko Willink.  Jeśli macie takie poczucie, że któraś z tych strategii do was przemawia i chcielibyście się nauczyć to serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia.

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!