Pozostało 5 minut do wystąpienia publicznego. Jak zapanować nad stresem? [VIDEO]

25 października 2021
2 min. czytania

Witajcie. Dziś opowiem Wam o tym co można zrobić na chwilę przed rozpoczęciem wystąpienia publicznego. Dla każdego z nas jest to sytuacja stresowa, przyspiesza nam bicie serca, a w ustach robi się sucho. Jak najlepiej zagospodarować czas tuż przed prezentacją, by rozpocząć ją w jak najlepszym stanie?

Sytuacje stresowe

Miałem ostatnio wystąpienie na konferencji przed bardzo liczną widownią, było około 500 słuchaczy. Oczywiście miałem już kilkakrotnie przećwiczone to wystąpienie, wszystko poukładane w głowie. Na chwilę przed przemową, będąc na backstage’u mógłbym zachować się standardowo, jak wszyscy, czyli poprzeglądać social media w telefonie. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ odrywa nas od tematu, który lada moment podejmiemy przed publicznością.

Jak pokonać stres?

Najlepszym w takich chwili rozwiązaniem jest rozpoczęcie krótkiej, niezobowiązującej rozmowy z kimś, kto akurat tez jest z pomieszczaniu, a jeśli jesteśmy sami, możemy po prostu do kogoś zadzwonić. Co nam daje taki small talk? Przede wszystkim pozwala nam się rozgadać. Najlepiej jest poruszyć lekkie tematy. Chodzi tylko by „rozwiązać” nieco język.

Kiedy do wystąpienia publicznego zostają 2-3 minuty dobrze jest skupić się na swoim temacie i tym co za chwilę powiemy, kiedy już staniemy przed słuchaczami. Przypomnijmy sobie naszą główną ideę i strukturę  naszego wystąpienia.

Warto także zwrócić uwagę na oddech, ponieważ w stresowych sytuacjach często go skracamy i spłycamy. Najlepiej będzie zrobić coś odwrotnego, a więc wydłużyć i pogłębić oddech. Panowanie nad własnym oddychaniem pozwala opanować stres.

Na koniec

Przypomnę Wam jeszcze tylko, byście mieli przy sobie szklankę wody. W stresowej sytuacji, a tym bardziej kiedy przemawiamy zasycha nam w gardle. Warto napić się tuż przed wyjściem na scenę, ale i zabrać wodę ze sobą. Będzie nam się łatwiej i płynniej przemawiało.

To tylko kilka prostych rad, a jakże przydatnych przed wystąpieniem publicznym. Życzę Wam wszystkim udanych prezentacji!

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!