💡 Na każde wystąpienie publiczne składają się trzy kluczowe elementy. Są nimi: treść, forma oraz interakcje ze słuchaczami. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o każdą z tych kwestii, nasza prezentacja nie wypadnie korzystnie. Na treść wystąpienia biznesowego składa się wszystko to, co mówimy. Możemy swoim słuchaczom dostarczyć informacji o nas, o naszej firmie, produkcie, usługach czy projekcie. Możemy mówić również o korzyściach płynących ze współpracy z naszą firmą. Aby prezentowane przez nas treści były atrakcyjne dla odbiorców, należy zadbać o drugi kluczowy element wystąpień publicznych – formę.
Forma to jakby opakowanie dla treści. Składają się na nią m.in. wygląd slajdów naszej prezentacji czy umiejętność aranżowania przestrzeni wokół siebie i poruszanie się w niej. Elementem formy jest także wygląd prelegenta oraz jego zachowanie, ton mowy, odpowiednia gestykulacja.
Podczas wystąpienia publicznego duże znaczenie mają emocje. To one determinują nasze zachowanie czyli wpływają na mowę ciała, kontakt wzrokowy czy okazywany entuzjazm. Forma naszej prezentacji biznesowej wpływa na odbiór treści, którą przekazujemy słuchaczom. Czasem trudne lub niezbyt interesujące informacje, przekazywane w odpowiedniej formie stają się naprawdę ciekawym tematem dla odbiorców.
Trzecim fundamentem dla dobrego wystąpienia biznesowego jest interakcja ze słuchaczami. Niestety bardzo wielu prelegentów w trakcie przygotowań do swojej przemowy zapomina o słuchaczach. Najwięcej czasu poświęca się przygotowaniu treści, następnie formy w jakiej się tę treść przedstawia. Całkowicie natomiast zapomniana jest kwestia interakcji ze słuchaczami.
Każda z trzech opisanych wyżej składowych jest równie ważna dla jakości wystąpienia. Warto więc zaplanować także nawiązanie kontaktu z odbiorcami, aby to, co mówimy stało się dla nich interesujące i bardziej przystępne. Szerzej o każdym z filarów profesjonalnego wystąpienia publicznego dowiecie się z kolejnych części artykułu.
Jak już wiecie z poprzedniego fragmentu („Jak zainteresować słuchaczy cz.1 – O co zadbać”), na każde wystąpienie biznesowe składają się trzy elementy: treść, forma oraz interakcja ze słuchaczami. Treść to wszystko to, co mamy do powiedzenia swoim słuchaczom. Jak zatem dopasować swoją treść do wystąpienia oraz przede wszystkim do odbiorców? Jak sprawić by to, co chcemy im powiedzieć było dla nich atrakcyjne i ciekawe? Warto kierować się pewną zasadą, stosowaną przez profesjonalnych mówców biznesowych. Radzą oni, aby nie mówić słuchaczom wszystkiego, co mamy do powiedzenia, lecz mówić tylko to, co oni sami chcą usłyszeć. Treść dopasowana do naszego słuchacza ma dla niego znaczenie. Trafi do niego i zostanie zapamiętana, a my osiągniemy cel przemówienia biznesowego.
Kolejnym sposobem na efektywny dobór treści jest zadawanie sobie pytania: Po co ja to mówię? Jaki efekt chcę osiągnąć? Czy to co powiem wpłynie w jakiś sposób na odbiorcę? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania będą niejasne czy też niezadawalające, warto opuścić kilka niepotrzebnych akapitów w wypowiedzi. Można je natomiast zastąpić inną treścią, która przyciągnie uwagę słuchacza i przyniesie oczekiwane efekty prelegentowi.
Zainteresowanie odbiorców najłatwiej zdobyć mówiąc o nich samych. Każdy słuchacz lubi, kiedy mówi się o nim. Może nie dosłownie, ale zasada jest prosta: treści, które poruszamy w prezentacji powinny mieć przełożenie na życie słuchacza. Lepiej jest mówić o korzyściach płynących z zakupu, niż opisywać wprost dany produkt czy usługę. Można opowiedzieć o bezpieczeństwie, spokoju i komforcie, które zagwarantuje nam kupno tego produktu.
Ostatnią, ale równie ważną kwestią przy planowaniu wystąpienia biznesowego jest sprawdzenie czy treść jest interesująca już od samego początku. Jeżeli okaże się, że najważniejsze i najbardziej intrygujące informacje chcemy przekazać dopiero po kilkunastu minutach od rozpoczęcia wystąpienia publicznego, to niezwłocznie należy przeredagować jego treść. To, co ważne i atrakcyjne w treści wystąpienia warto przekazać słuchaczom już na początku, najlepiej w pierwszej minucie przemowy. Nie oczekujmy, że odbiorcy będą skupieni na naszych słowach przez kilkanaście minut prezentacji, z nadzieją, że wreszcie usłyszą coś, co ich zaciekawi.
O tym, jak naszą treść przedstawić w odpowiedniej formie dowiedzie się z kolejnej części wpisu.
Wśród trzech najważniejszych aspektów wystąpienia publicznego jest jego forma. Pierwszym skojarzeniem z „formą” jest wygląd (szata graficzna) prezentacji multimedialnej. Aby nasz produkt czy usługa były odbierane jako wartościowe i godne zaufania, należy przygotować prezentacje w sposób elegancki wizualnie, oszczędny i estetyczny. To ważna strona przygotowania wystąpienia publicznego, ale nie jedyna. Elementem formy w wystąpieniu biznesowym jesteśmy przede wszystkim my sami. To jak się czujemy i jakie emocje nami kierują.
Autorytet u słuchaczy budujemy poprzez pewność siebie, otwartość i przekonanie o słuszności omawianego przez nas tematu. Słuchacze widząc nas pewnych siebie i zaangażowanych, przyjmują, że produkt czy usługa, o której mówimy, także jest solidna i godna zaufania. Pamiętajmy, że entuzjazm jest zaraźliwy! Zatem swobodna mowa, wyraźne kładzenie akcentów na najważniejsze kwestie, gestykulacja, zmiana tonu – to wszystko pobudza naszych słuchaczy. Zaangażowanie sprawia, że i odbiorcy angażują się w nasze wystąpienie. To, co negatywnie wpływa na odbiór prelegenta przez widownię, to chaotyczna gestykulacja, niechlujny ubiór. Jesteśmy wizytówką naszej firmy, więc zadbajmy o to, by budzić tylko pozytywne skojarzania.
Mówiąc o korzyściach płynących z proponowanej usługi warto ubrać je w anegdoty lub krótkie dygresje. Jest to tak zwany storytelling, bardzo lubiany przez odbiorców wystąpień biznesowych. Rodzi skojarzenia, pobudza wyobraźnię. Dzięki niemu możemy w prosty sposób dotrzeć do słuchaczy i osiągnąć swój cel biznesowy.
Podsumowując, nie tylko treść liczy się w wystąpieniach przed publicznością, ale także forma jej podania. Są to dwie z trzech fundamentalnych kwestii, gwarantujących sukces w wystąpieniach publicznych. Warto poświęcić im uwagę w równym stopniu. Trzeci filar, na którym stoi profesjonalna prezentacja to interakcja z odbiorcami. O niej w kolejnej części.
Obok odpowiednio dobranej treści i formy, fundamentalną kwestią profesjonalnego wystąpienia publicznego jest interakcja ze słuchaczami. Planowanie kontaktu z odbiorcami jest rzadko praktykowane przez prelegentów, co niestety nie wpływa korzystnie na jakość ich wystąpień. W trakcie przygotowań do przemowy stawiamy nacisk głównie na tworzenie interesującej treści oraz przedstawienie jej we właściwej formie, marginalizujemy jednak temat budowania interakcji z widownią.
Jeśli chcemy zrobić wrażenie na swoich słuchaczach, poświęćmy także czas na przygotowanie planu interakcji z odbiorcami. Wejście w kontakt ze słuchaczami sprawi, że będą zaangażowani w nasze wystąpienie. W efekcie nie odczują upływającego czasu, a nasza przemowa ich nie znudzi, nawet jeśli potrwa dłużej niż godzinę. Jeżeli uda nam się zainteresować słuchaczy, to nasze wystąpienie biznesowe będzie skuteczne. A to oznacza, że i my będziemy skuteczni.
Owocem odpowiednio nawiązanego kontaktu z publicznością jest relacja. Jej fundamentami są wzajemna sympatia, szacunek, autorytet i zainteresowanie. Ważne jest, aby zainteresowanie wypływało przede wszystkim ze strony prelegenta. Powinien obserwować swoich słuchaczy oraz interesować się tym, co dzieje się na widowni. Cały wysiłek włożony w nawiązanie właściwego kontaktu ze słuchaczami zaowocuje sukcesem naszego wystąpienia biznesowego.
Jeżeli wejdziemy już w interakcję i zrodzi się między nami pewna relacja, pamiętajmy by ją dalej kształtować. Jeśli przyjmiemy, że „my” jako prelegenci mówimy, a „oni” czyli widownia słuchają, to nasze wystąpienie publiczne zamieni się w monolog. Prowadzenie monologu nie jest domeną profesjonalnego mówcy. Dobry prelegent oprócz tego, że potrafi pięknie opowiadać, umie także słuchać. Umiejętność słuchania to cecha, którą warto posiąść, aby każde nasze wystąpienie biznesowe odniosło sukces.
Pamiętajmy, że każde wystąpienie publiczne opiera się o trzy, tak samo ważne, filary: treść, formę oraz interakcję. Aby odnieść sukces w przemowie biznesowej nie możemy zaniedbać żadnego z nich.
Gdyby wystąpienia biznesowe przedstawić w formie piramidy, to na jej szczycie znalazłby się sukces, a zaraz pod nim skuteczne przemowy prelegentów. Co jednak znajdowałoby się na samym dole, czyli co byłoby fundamentem tej piramidy? Z całą pewnością kontakt z publicznością, a przede wszystkim kontakt wzrokowy.
Nasze wystąpienie publiczne nie zaczyna się z momentem wypowiedzenia pierwszego słowa, lecz już dużo wcześniej. Odkąd jesteśmy widoczni dla publiczności, występujemy już publicznie. I już na samym początku, czyli od momentu wejścia na salę, warto wejść w interakcję z publicznością. Idealnym sposobem na zbudowanie relacji ze słuchaczami jest zainicjowanie krótkiej rozmowy, niekoniecznie dotyczącej wystąpienia. Zaczynamy być postrzegani jako osoby otwarte i pewne siebie. Budzimy także nić sympatii ze strony odbiorców, a to może nam pomóc w pozytywnym odbiorze całego naszego wystąpienia.
Zadawanie pytań, czy to retorycznych samemu sobie czy też pytań do publiczności, pozwala na zaangażowanie słuchaczy. Stają się bardziej aktywni, nie odpływają myślami gdzieś daleko i więcej wynoszą z naszej prezentacji. Nieodłącznym elementem dobrych wystąpień publicznych jest także humor. Może zdarzyć się tak, że sami nie będziemy potrafili wprowadzić elementów humoru w nasze wystąpienie. Będąc w dobrych relacjach ze słuchaczami, zwiększamy szansę, że to oni wyjdą z inicjatywą rozluźnienia atmosfery żartem. Wprowadzanie w treść wystąpienia biznesowego elementów osobistych, anegdot czy emocji pokazuje, że jesteśmy takimi samymi ludźmi jak nasi słuchacze. Dzięki humorowi i emocjom skracamy dystans na linii prelegent – publiczność. Stajemy się w oczach odbiorców bardziej wiarygodni, bliżsi, po prostu ludzcy.
Pamiętajmy, że u podstawy każdego sukcesu w wystąpieniach publicznych leży przede wszystkim dobry kontakt z odbiorcami. Jeśli otworzymy się na nich i będziemy ich słuchać oraz włożymy trochę wysiłku w nawiązanie z nimi dobrych relacji, to z całą pewnością włożona praca przerodzi się w nasz sukces.
Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.
Zadzwoń:
Napisz: