Jak dzięki analogiom i metaforom zdobyć uwagę słuchaczy? [VIDEO]

25 października 2021
2 min. czytania

Zastanawialiście się kiedyś jak uatrakcyjnić swoje wystąpienia publiczne, aby pomysły, które prezentujecie trafiały do Waszych odbiorców, a sama przemowa ich nie nudziła? Jedną z metod uatrakcyjnienia swoich prezentacji biznesowych jest stosowanie metafor i analogii. Metafora (przenośnia) to zastosowanie obok siebie dwóch obcych sobie wyrazów. Natomiast analogia to porównanie ze sobą dwóch zjawisk.

Niech za przykład posłuży nam historia pewnego pracownika, który próbował zachęcić szefów swojej firmy do wprowadzenia innowacji. Ów pracownik wykorzystał w tym celu historię samego Jamesa Bonda. Zanim przejdzie on do sedna sprawy w swojej prezentacji zada słuchaczom pytanie: „Jak Państwo myślą bez czego James Bond nie byłby Jamesem Bondem?”. Wśród wielu ciekawych odpowiedzi pada wreszcie ta jedna, właściwa. Chodziło o gadżety. To bez gadżetów Bond nie byłby Bondem, jakiego znamy. Cały czas mówimy o innowacjach w firmie, a innowacje to gadżety. Wyobraźmy sobie, że podczas jednej z kluczowych dla toku sprawy akcji Bond z kurtki wyciąga stare obcęgi zamiast nowoczesnego pistoletu. Dzięki obcęgom nie zdziałał nic, a jedynie musiał uciekać. I zamiast wsiąść do Astona Martina DB9 wskakuje na konia i ucieka przed przeciwnikami.

Powyższa historia jest metaforą. Otóż metafora to nie musi być połączenie 2 słów o przeciwnych sobie znaczeniach. Przenośnią może być także dłuższa historia. Analogią, która zastosował pracownik tej firmy jest pozycja firmy, stojącej przed dużym wyzwaniem jak James Bond przed swoją misją. Czy firma będzie w tej sytuacji Bondem z obcęgami czy Bondem z nowymi gadżetami? Firma nie zdobędzie nowych klientów starymi obcęgami.

Przedstawiając sytuację w powyższy sposób jesteśmy bardziej przekonujący. Nie używamy jedynie nudnych, analitycznych haseł. Dzięki takiemu ukazaniu sprawy zdobywamy uwagę naszych słuchaczy i sprawimy, ze lepiej nas zapamiętają. Kiedy już odbiorcy obdarzą nas zainteresowaniem możemy przedstawić im więcej suchych faktów. Jesteśmy wtedy bardziej perswazyjni, a dzięki temu szybciej osiągniemy nasz cel.

Jeżeli i Wy macie ochotę poprawić Wasze wystąpienia publiczne serdecznie zapraszamy na organizowane przez nas szkolenia. Dotyczą one wystąpień i prezentacji biznesowych czyli momentów kiedy każdy mówca chce być bardziej perswazyjnym. Oprócz polepszenia jakości Waszych przemówień gwarantujemy znaczny wzrost satysfakcji z własnych wystąpień.

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!