Droga do mistrzostwa, czyli jak trenować, aby dotrzeć na szczyt?

25 października 2021
4 min. czytania

Godzina 9:00. Monachium. Ulica Säbener Straße 51. Właśnie zjeżdżają się wspaniałe samochody: Audi R8, Ferrari F12 Berlinetta, Mercedes SLK. Piłkarze Bayernu Monachium szykują się do kolejnego treningu. Tym razem będą trenować dośrodkowania oraz rzuty wolne. Robert Lewandowski ma specjalne zadanie. Niedługo będą grać przeciwko drużynie z wysokimi obrońcami, więc dziś będzie ćwiczył przepychanie się w polu karnym. To właśnie tak specjalnie zaplanowany trening jest kluczem do sukcesu w piłce nożnej czy jakiejkolwiek innej dyscyplinie sportu. I tak jak w sporcie sposób na sukces w dziedzinie wystąpień polega na odpowiednim treningu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu na jakie elementy możemy podzielić kompetencję „wystąpienia publiczne” i jak możemy zaplanować własny trening, aby wznieść się na wyżyny swoich możliwości.

Decyzja i co dalej?

Najpierw, zanim zabierzemy się za trening musimy podjąć klarowną decyzję, że chcemy zwiększyć własne kompetencje związane z wystąpieniami publicznymi. Może skłoniło nas do tego bardzo złe doświadczenie, które polegało na tym, że publiczności bardzo nie spodobało się nasze wystąpienie? Lub właśnie na odwrót – nasi słuchacze byli zachwyceni tym, jaka była nasza prezentacja i postanowiliśmy iść za ciosem – chcemy być w tym jeszcze lepsi.

Niezależnie do tego jaka jest nasza motywacja warto jest jasno powiedzieć, że chcemy nad tym pracować i wiemy ile czasu możemy na to przeznaczyć. Nawet jeśli miałaby to być godzina tygodniowo to najważniejsze jest zaplanowanie tego treningu. Oczywiście można po prostu mówić i tyle, jednak o wiele lepsze efekty przyniesie trening celowy (ang. deliberate practise), którym zajmował się pan Anders Ericsson. Polega on na dobrze zaplanowanym treningu, który ma na celu zwiększenie danej kompetencji.

Jak zaplanować taki trening? Przede wszystkim najpierw należy postawić diagnozę. Jeśli nie mamy dostępu do kogoś, kto zajmuje się wystąpieniami profesjonalnie to możemy dokonać autodiagnozy. W tym bardzo pomocne mogą być następujące czynniki:

• Struktura wystąpienia i dyscyplina czasowa
• Nazwanie korzyści + zorientowanie na słuchaczy
• Interakcja ze słuchaczami/dialogowość
• Współpraca ze slajdami
• Mowa ciała
• Głos
• Przekaz emocjonalny
• Oryginalność prezentacji

Są to jedynie przykładowe czynniki, które składają się na dobre wystąpienie. Jest ich zdecydowanie więcej, jednak jeśli teraz chcesz zacząć swoją przygodę z prawdziwym treningiem dobrze jest od nich zacząć. Oto jak to zrobić.

In camera veritas

Przygotuj krótkie, maksymalnie 10 minutowe wystąpienie. Następnie ustaw kamerę i poproś znajomego, żeby poobserwował jak występujesz i zrobił notatki. Przed rozpoczęciem pokaż mu listę 8 czynników i poproś, żeby podczas obserwacji zwrócił na nie szczególną uwagę. Następnie zrób swoje wystąpienie i po jego zakończeniu wspólnie je przeanalizujcie. Przed obejrzeniem nagrania i w jego trakcie. Ważne, aby krok po kroku zwrócić uwagę na poszczególne czynniki. Kiedy wspólnie zauważycie Twoje mocne i słabe strony to postarajcie się je wszystkie ocenić na skali od 1 do 10. Kiedy ocenicie już wszystkie czynniki, przyjdzie czas na najważniejsze: określenie celów.

Gdzie tą strzałką mamy teraz trafiać?

Jak określać cele? Przede wszystkim należy bardzo jasno określić na czym nam konkretnie zależy w związku z poszczególnymi czynnikami. Na przykładzie, jeśli naszą mowę ciała określiliśmy na 6/10 i widać doskonale na nagraniu, że podczas wystąpienia drapiemy się po twarzy, jesteśmy zgarbieni i ręce opadają nam w dół, to możemy określić, że wejście na poziom 7/10 będzie oznaczał trzymanie wyprostowanej postawy przez całe wystąpienie. Oczywiście to określanie jest bardzo subiektywne, dlatego warto jest konsultować własną diagnozę z innymi osobami, żeby zbliżać się do uśrednionej perspektywy wielu osób.

Kiedy wiemy doskonale co mamy zrobić, żeby wejść o punkt wyżej w każdej kategorii, nie pozostaje nic tylko przejść do treningu. Wybieramy sobie konkretny dzień lub dni tygodnia, godzinę i wpisujemy w kalendarz. Kiedy po paru treningach okaże się, że weszliśmy o punkt wyżej w każdej kategorii zabieramy się za kolejne poziomy. Tu znów bardzo jasno określamy czego potrzebujemy się nauczyć, żeby wejść o punkt wyżej. I powtarzamy tyle ile możemy i mamy na to ochotę ?.

Jeśli chcesz popracować nad poszczególnymi czynnikami, które składają się na świetne wystąpienia to serdecznie zapraszamy na nasze szkolenie otwarte, które odbędzie się w Warszawie w dniach 21-22 marca: Kliknij tutaj

 

 

 

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!