Dzisiejszy film będzie o tym, jakie błędy popełniają menedżerowie podczas swoich wystąpień publicznych oraz co osłabia wizerunek lidera w oczach ich pracowników. Będzie mowa o takich pięciu głównych grzechach.
Pierwszym i najważniejszym grzechem, który obserwuję u menedżerów występujących publicznie jest to, że tak naprawdę nie czują się pewni siebie podczas wystąpienia biznesowego. Są spięci i nie czują się komfortowo. Przypomnijmy sobie wystąpienie naszego przełożonego, który w trakcie prezentacji nie czuł się swobodnie. I jak go odebraliśmy? No właśnie…jako niewłaściwą osobę na niewłaściwym miejscu. Na pewno nie jako lidera czyli przewodnika. Ten, który przewodzi musi być widoczny, musi być wyeksponowany. Jeżeli ktoś nie czuje się dobrze w roli menedżera, tak go właśnie postrzegamy. Trudno mu będzie przekonać nas do siebie.
Co więc zrobić, by poczuć się pewnie w trakcie wygłaszania prezentacji biznesowej? Więcej komfortu odczujemy wtedy, kiedy nasze wystąpienia publiczne będziemy prowadzić jak najczęściej. Radzę Wam, abyście wręcz pchali się do każdego wystąpienia, a także żebyście uczestniczyli w wielu szkoleniach w tej dziedzinie. Na naszych szkoleniach pokazujemy m.in. jak budować strukturę wystąpienia. Menadżerowie, którzy zapisali się na kursy wychodzą od nas wyposażeni w przydatne techniki i przede wszystkim zyskują dużo więcej pewności siebie.
Kolejnym błędem menedżerów jest brak entuzjazmu i pasji do tego, co robią. Ich wystąpienia również są pozbawione polotu. A takimi wystąpieniami nie pociągną oni za sobą tłumów jak Jurek Owsiak w akcji WOŚP. Jest on idealnym przykładem jak charyzma i ekspresja potrafi porwać tysiące ludzi. Co jeśli nie jesteśmy aż tak ekstrawertyczni jak Jurek, a nawet jesteśmy osobami zamkniętymi w sobie, introwertykami? Wtedy swoją pasję można wyrazić przez mowę ciała oraz sposób mówienia. Polecam używać barwnego języka, porównań, humoru czy ciekawych metafor. Idealnym rozwiązaniem dla introwertyków będzie storytelling.
Przejdźmy do kolejnych cech dobrego mówcy. Czy według Was dobry lider mówi raczej szybko czy raczej wolno? Najlepszą odpowiedzią jest „to zależy”. Zależy od wielu czynników m.in. osobowości menedżera czy tematu, jaki porusza. Większość z liderów mówi raczej wolno, jednak nie to jest aż tak istotne. Ważniejszą kwestią jest stawianie pauz w swojej wypowiedzi. Pauza jest najbardziej wymowną rzeczą w trakcie wystąpienia jaka może być. Daje słuchaczom przestrzeń na myślenie, a razem z tą przestrzenią niesamowity komfort słuchania przemowy. Jeśli mogę Ci coś poradzić to rób pauzy, zadawaj pytania retoryczne i mów krótkie zdania. Krótkie zdania to częste stawianie kropek, czyli częstsze robienie pauz.
Mowa ciała to kolejny obszar, gdzie menedżerowie popełniają wiele błędów w trakcie wystąpień publicznych. Czy uwierzycie, że są nawet tacy liderzy, którzy prowadzą swoje wystąpienia na siedząco? Natomiast najlepszym, co możemy zrobić jest wyróżnienie się od reszty osób na sali, czyli jeśli wszyscy siedzą, a my stoimy, to znak że jesteśmy ważni. Wyróżniasz się – jesteś liderem. Ważne jest gdzie stoimy. Najlepszym miejscem jest środek oraz dobrze, kiedy jesteśmy nieco wyżej od publiczności. Każda próba schowania się w kącie czy za meblami daje sygnał, że nie jesteśmy pewni swojej roli. Na scenie jak najbardziej można się poruszać, ponieważ pokazuje to naszą swobodę i pewność siebie.
Ostatnim błędem, o którym dziś Wam opowiem jest niewystarczające przygotowanie menedżerów do wystąpienia publicznego. W trakcie prezentacji gubią się i stresują, a ich pewność siebie diametralnie spada. Na przestrzeni lat, podczas których szkolę liderów zauważyłem, że nie potrafią oni budować struktury dobrego wystąpienia menedżerskiego. Ich wystąpienia publiczne nie mają struktury, nie mają planu, a co za tym idzie – nie mają też posłuchu wśród pracowników.
Zapraszam Was wszystkich na nasze szkolenia dla menedżerów. Będziemy uczyć się w nich m.in. elementów, które wpływają na budowanie autorytetu podczas wystąpienia. Ponadto dowiecie się jak budować pewność siebie, swobodę oraz jak zbudować dobrą strukturę na przykład expose szefa.
Do zobaczenia na sali szkoleniowej oraz powodzenia w Waszych wystąpieniach publicznych.
Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.
Zadzwoń:
Napisz: