Witajcie. Dzisiaj bierzemy na pulpit akcentowanie. Dowiecie się m. in. jaki wpływ ma akcentowanie na interpretację wypowiadanych przez nas słów. Jako przykład wykorzystamy początek naszego Hymnu Narodowego: Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy.
Poniżej podam Wam kilka przykładów tego samego zdania, a w każdym z nich położę akcent na inne słowo. Zwróćcie uwagę jak dużo możliwości wyrażania naszych myśli daje używanie wyraźnego akcentowania. Oto przykłady:
Oprócz akcentowania głosem i przy pomocy intonacji, możemy także posłużyć się gestykulacją. Na filmie zauważycie, że oprócz intonacji używałem również swoich rąk, Dlatego, jeżeli chcecie, by Wasza prezentacja biznesowa była bardziej perswazyjna, jak najbardziej możecie używać wyraźnych gestów.
Ponadto mamy dostępne jeszcze dwa czynniki, które pomogą przekonać naszych słuchaczy do słuszności wypowiadanych przez nas słów. Są nimi mimika oraz ruchy głową. O mimice już kiedyś mówiliśmy w naszych filmach, więc jeśli jeszcze nie mieliście okazji ich obejrzeć – serdecznie zachęcamy.
Pamiętajcie, że kiedy występujemy przed ludźmi to obserwują głównie naszą twarz. Pozwala im to zauważyć nasze emocje oraz zaangażowanie. Jeżeli więc we właściwy sposób posługujemy się mimiką – stajemy się w oczach słuchaczy wiarygodni. I na koniec zdanie podsumowujące: jeśli chcemy coś wyraźnie podkreślić, najlepiej jest użyć wszystkich dostępnych nam elementów czyli głosu, gestu, mimiki oraz ruchu głową. Powodzenia w wystąpieniach.
Z wykształcenia politolog i menadżer. Ekspert w dziedzinie szeroko rozumianej komunikacji. Pracuje jako trener biznesu, nauczyciel akademicki, dziennikarz i PR-owiec.
Zadzwoń:
Napisz: