3 powody, dla których warto się uczyć występować publicznie

25 października 2021
4 min. czytania

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy występuje publicznie. Może nie zawsze w takiej formie, w której wychodzi przed dużą grupę ludzi i przemawia przez godzinę, ale już zabranie słowa podczas zebrania dla wielu jest codziennością. Nie wszystkim to dobrze idzie, a wiele osób tak bardzo stresuje się w momentach ekspozycji społecznej, że za wszelką cenę tego unika.

Jest to w pełni zrozumiałe, przecież nie ma żadnego obowiązku, aby robić rzeczy mało przyjemne. Jednak przypomina to trochę sytuację fobii. Weźmy sobie klaustrofobię, czyli lęk przed zamknięciem w małych przestrzeniach. Ktoś, kto na to cierpi i nie chce tego lęku przepracować da radę funkcjonować na co dzień. Jednak wchodzenie po schodach do sali na 30 piętrze, zamiast pojechania windą, jest skrajnie nieefektywne. Myślę, że podobnie jest z lękiem przed wystąpieniami publicznymi, da się żyć bez tej kompetencji, ale traci się wtedy wiele korzyści. Dzisiaj przyjrzyjmy się trzem powodom, dla których warto nauczyć się wystąpień publicznych.

 

Możesz więcej

Każdy z nas ma jakieś cele. Dla niektórych szczytem marzeń będzie kariera w korporacji, a dla innych założenie swojego biznesu opartego na swojej pasji. Niezależnie od tego jakie cele posiadamy, istnieje duża szansa na to, że w trakcie ich realizowania będziemy potrzebowali występować przed innymi. Spotkania sprzedażowe, konferencje, networking to tylko niektóre przykłady, w których będziesz miał za zadanie pokazać siebie, swój produkt lub swoją ideę obcym ludziom. Jeśli nie przykujesz ich uwagi i nie przekonasz ich do swojego pomysłu szanse na osiągnięcie Twojego celu zmaleją. Sam stres przed przemawianiem przed grupą obcych ludzi może Cię sparaliżować na tyle, że w ogóle nie wyjdziesz na scenę. Przełamanie się w tym zakresie oraz regularna praktyka pomoże Ci zyskać poczucie sprawczości. Łatwiej Ci będzie zarówno w biznesie jak i w życiu prywatnym, jeśli będziesz potrafił przekonać innych do swoich racji.

Patrząc na to z drugiej strony – niska umiejętność do wpływania na innych może poskutkować tym, że będziemy czuli, że mało nam się udaje i nie wiemy co z tym zrobić. Takie poczucie bezradności to prosta droga do głębszych problemów z własną psychiką. Dlatego niezależnie od tego, gdzie teraz się znajdujesz pod kątem umiejętności wystąpień publicznych – zacznij nad tym pracować. Warto to zrobić po to, aby  łatwiej Ci było osiągać swoje cele.

 

Masz świadomość swoich zalet i wad

Wystąpienia publiczne dają nam możliwość przyspieszonego rozwoju. Kiedy przemawiamy przed obcymi ludźmi pojawia się szansa na to, że ktoś nas może skrytykować. Jeśli nie mamy zdrowej samooceny, czyli świadomości swoich zalet i wad, taka krytyka może nas mocno zaboleć. Jeśli regularnie występujemy, będzie nam bardzo ciężko zachować zbyt niską lub zbyt wysoką samoocenę. W tym pierwszym przypadku będziemy interpretować nawet najmniejsze oznaki znudzenia jako całkowite odrzucenie. W drugiej sytuacji będziemy oczekiwać uwielbienia od każdej publiczności, a konstruktywną krytykę odbierzemy jako hejt wynikający z nienawiści lub zazdrości.

Podchodząc do wystąpień publicznych mądrze będziemy powoli ulepszali siebie. Chcąc jak najlepiej występować możemy być zmuszeni do przepracowania wielu głębokich problemów, właśnie po to, żeby spokojnie reagować na krytykę i nie wywyższać się w obliczu uwielbienia. Nawet krótka analiza po wystąpieniu (najlepiej zrobiona z kimś, kto dane wystąpienie widział i potrafi dać nam rozsądną informację zwrotną) da nam cenny wgląd w samych siebie. Jest nawet szansa, że dojdziemy do takiego momentu, że będziemy spokojnie pracować nad swoimi umiejętnościami, a krytykę potraktujemy jako prezent od losu, który zawiera cenne informacje o nas samych.

 

Poznajesz nowych ludzi

Przemawiając publicznie mamy świetną okazję, żeby poznać wielu interesujących ludzi.  Chowając się ciągle w kącie i odmawiając w każdej okazji wystąpienia publicznego odbieramy sobie taką możliwość. Niezależnie od tego, czy zależy nam na relacji biznesowej czy prywatnej, warto zapamiętać jedną prawidłowość: jeśli siebie nigdzie nie pokazujemy, ciężko będzie nas komuś zobaczyć. Ucząc się wystąpień publicznych i używając ich w sprawach, na którym nam głęboko zależy, stwarzamy okazję do pokazania siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy. To wymaga odwagi, ale przy odpowiednim przygotowaniu jest to jak najbardziej do zrobienia.

To tylko trzy zalety wynikające z nauki wystąpień publicznych, ale jest ich o wiele więcej. Dla innych może najbardziej istotne będzie obniżenie stresu w swojej pracy, zwiększenie sprzedaży albo dobra zabawa. Niezależnie od tego, która zaleta jest dla nas najbardziej istotna, warto jest o niej pamiętać, szczególnie, wtedy kiedy mamy w swojej przygodzie z występowaniem trudniejszy moment. Uświadamiając sobie po co to, tak naprawdę robimy, łatwiej nam będzie się podnieść po porażce i pójść znowu do przodu.

Jeśli chcesz popracować nad swoimi wystąpieniami (w związku z powyższymi lub innymi zaletami) spójrz na naszą ofertę.

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!