string(2) "on"
Zapisz się
na szkolenie

Szukane słowo...

Jak zainteresować słuchaczy cz. 4 – Interakcja [VIDEO]

Obok odpowiednio dobranej treści i formy, fundamentalną kwestią profesjonalnego wystąpienia publicznego jest interakcja ze słuchaczami. Planowanie kontaktu z odbiorcami jest rzadko praktykowane przez prelegentów, co niestety nie wpływa korzystnie na jakość ich wystąpień. W trakcie przygotowań do przemowy stawiamy nacisk głównie na tworzenie interesującej treści oraz przedstawienie jej we właściwej formie, marginalizujemy jednak temat budowania interakcji z widownią.

Jeśli chcemy zrobić wrażenie na swoich słuchaczach, poświęćmy także czas na przygotowanie planu interakcji z odbiorcami. Wejście w kontakt ze słuchaczami sprawi, że będą zaangażowani w nasze wystąpienie. W efekcie nie odczują upływającego czasu, a nasza przemowa ich nie znudzi, nawet jeśli potrwa dłużej niż godzinę. Jeżeli uda nam się zainteresować słuchaczy, to nasze wystąpienie biznesowe będzie skuteczne. A to oznacza, że i my będziemy skuteczni.

Owocem odpowiednio nawiązanego kontaktu z publicznością jest relacja. Jej fundamentami są wzajemna sympatia, szacunek, autorytet i zainteresowanie. Ważne jest, aby zainteresowanie wypływało przede wszystkim ze strony prelegenta. Powinien obserwować swoich słuchaczy oraz interesować się tym, co dzieje się na widowni. Cały wysiłek włożony w nawiązanie właściwego kontaktu ze słuchaczami zaowocuje sukcesem naszego wystąpienia biznesowego.

Jeżeli wejdziemy już w interakcję i zrodzi się między nami pewna relacja, pamiętajmy by ją dalej kształtować. Jeśli przyjmiemy, że „my” jako prelegenci mówimy, a „oni” czyli widownia słuchają, to nasze wystąpienie publiczne zamieni się w monolog. Prowadzenie monologu nie jest domeną profesjonalnego mówcy. Dobry prelegent oprócz tego, że potrafi pięknie opowiadać, umie także słuchać. Umiejętność słuchania to cecha, którą warto posiąść, aby każde nasze wystąpienie biznesowe odniosło sukces.

Pamiętajmy, że każde wystąpienie publiczne opiera się o trzy, tak samo ważne, filary: treść, formę oraz interakcję. Aby odnieść sukces w przemowie biznesowej nie możemy zaniedbać żadnego z nich.

Podobne wpisy:

Podziej się swoją opinią:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.