string(2) "on"
Zapisz się
na szkolenie

Szukane słowo...

Jak zainteresować słuchaczy cz.2 – Treść wystąpienia [VIDEO]

Jak już wiecie z poprzedniego artykułu („Jak zainteresować słuchaczy cz.1 – O co zadbać„), na każde wystąpienie biznesowe składają się trzy elementy: treść, forma oraz interakcja ze słuchaczami. Treść to wszystko to, co mamy do powiedzenia swoim słuchaczom. Jak zatem dopasować swoją treść do wystąpienia oraz przede wszystkim do odbiorców? Jak sprawić by to, co chcemy im powiedzieć było dla nich atrakcyjne i ciekawe? Warto kierować się pewną zasadą, stosowaną przez profesjonalnych mówców biznesowych. Radzą oni, aby nie mówić słuchaczom wszystkiego, co mamy do powiedzenia, lecz mówić tylko to, co oni sami chcą usłyszeć. Treść dopasowana do naszego słuchacza ma dla niego znaczenie. Trafi do niego i zostanie zapamiętana, a my osiągniemy cel przemówienia biznesowego.

Kolejnym sposobem na efektywny dobór treści jest zadawanie sobie pytania: Po co ja to mówię? Jaki efekt chcę osiągnąć? Czy to co powiem wpłynie w jakiś sposób na odbiorcę? Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania będą niejasne czy też niezadawalające, warto opuścić kilka niepotrzebnych akapitów w wypowiedzi. Można je natomiast zastąpić inną treścią, która przyciągnie uwagę słuchacza i przyniesie oczekiwane efekty prelegentowi.

Zainteresowanie odbiorców najłatwiej zdobyć mówiąc o nich samych. Każdy słuchacz lubi, kiedy mówi się o nim. Może nie dosłownie, ale zasada jest prosta: treści, które poruszamy w prezentacji powinny mieć przełożenie na życie słuchacza. Lepiej jest mówić o korzyściach płynących z zakupu, niż opisywać wprost dany produkt czy usługę. Można opowiedzieć o bezpieczeństwie, spokoju i komforcie, które zagwarantuje nam kupno tego produktu.

Ostatnią, ale równie ważną kwestią przy planowaniu wystąpienia biznesowego jest sprawdzenie czy treść jest interesująca już od samego początku. Jeżeli okaże się, że najważniejsze i najbardziej intrygujące informacje chcemy przekazać dopiero po kilkunastu minutach od rozpoczęcia wystąpienia publicznego, to niezwłocznie należy przeredagować jego treść. To, co ważne i atrakcyjne w treści wystąpienia warto przekazać słuchaczom już na początku, najlepiej w pierwszej minucie przemowy. Nie oczekujmy, że odbiorcy będą skupieni na naszych słowach przez kilkanaście minut prezentacji, z nadzieją, że wreszcie usłyszą coś, co ich zaciekawi.

O tym, jak naszą treść przedstawić w odpowiedniej formie dowiedzie się z kolejnego artykułu.

Podobne wpisy:

Podziej się swoją opinią:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.