W życiu zdarzają się takie sytuacje, że trzeba spontanicznie wystąpić przed dużą grupą osób. Może to być jakaś konferencja, która zgłosiła się do nas na kilka dni przed wydarzeniem z ogromną prośbą o wystąpienie. Albo duży event firmowy, na który miał wystąpić prezes, ale zachorował i zwrócił się do nas z prośbą o zastępstwo. Nie jest to wymarzona sytuacja, ale głupio odmówić, więc godzimy się na taki stan rzeczy. W zeszłym roku sam miałem sytuację, w której występowałem przed dużą publicznością (koło 500 osób). Była to konferencja TEDx Woman w Warszawie i wystąpiłem w ramach formuły open mic, która daje możliwość wejścia na scenę na 3 minuty komuś z publiczności. Jak się do tego przygotowałem? Oto kilka strategii.
O możliwości wystąpienia na konferencji dowiedziałem się na dzień przed. W mailu dostałem informację o formule open mic, która pozwala na zgłoszenie się uczestników konferencji do krótkiego wystąpienia na scenie. Sama chęć oczywiście nie wystarcza – przecież chętnych może być więcej niż miejsc, jednak zdecydowałem się, że skoro jest okazja do wystąpienia przed dużą publicznością, to czemu nie spróbować. Krótko zastanowiłem się nad historią, którą chcę opowiedzieć i ideą, która z niej wynika. I to jest ważny moment: kiedy decydujemy się na wystąpienie, do którego nie możemy się długo przygotowywać dobrze jest mieć ogólny zarys tego, co chcemy powiedzieć. W tym przypadku padło na „Warto wyrażać emocje”, co zostało zilustrowane krótką historią, która przydarzyła mi się pewnej nocy na Warszawskim Ursynowie.
Jeśli masz mało czasu, a stawka jest wysoka musisz ograniczyć się do najważniejszych rzeczy. Po pierwsze mów o tym, na czym się naprawdę znasz. Po drugie wiedz doskonale co chcesz swoim wystąpieniem przekazać. Innymi słowy jaka jest najważniejsza myśl Twojego wystąpienia. Chcesz, żeby słuchacze zapamiętali, że Twój produkt jest rewolucją na rynku usług bankowych? Może chcesz, aby zapamiętali, że Twoja firma ma świetną obsługę klienta? Wybierz jedną ideę i pomyśl w jaki atrakcyjny sposób możesz ją przedstawić. Na przykład w bardzo krótkim wystąpieniu warto jest opowiedzieć historię, która wzbudza emocje i połączyć je z produktem lub ideą.
W moim przypadku wybrałem ideę: Warto jest wyrażać emocje, aby nie musieć płakać na ramieniu będąc pijanym w środku nocy na Ursynowie. Główna idea (wyrażanie emocji) jest bardzo prosta, jednak to kontekst (historia, która przydarzyła się mi pewnej nocy na Ursynowie) sprawia, że idea staje się bardziej atrakcyjna.
Krótkie wystąpienie wymaga złapania szybkiego kontaktu z publicznością. Możesz to na przykład zrobić jakimś zaskakującym pytaniem.
Podczas open mic zadałem pytanie: Czy miał ktoś z Was kiedyś jakieś fajne doświadczenie po alkoholu?
Jest to dość niestandardowe pytanie na poważnej konferencji, dlatego prawdopodobnie dlatego wzbudziło silniejszą reakcję. Ono zdecydowanie pomogło utrzymać uwagę słuchaczy w dalszej części mojego wystąpienia. Jeśli zacząłbym bez niego, ciężej byłoby mi zbudować kontakt z publicznością, co znacząco może obniżyć ich uwagę. Dlatego zaplanuj pytania w swoim wystąpieniu, które pomogą Ci dobrze rozpocząć wystąpienie.
Jeśli masz mało czasu przed Twoim wystąpieniem koniecznie skorzystaj z czyjejś pomocy. Jeśli nie masz dostępu do kogoś, kto zawodowo zajmuje się wystąpieniami publicznymi, po prostu weź kogoś znajomego, powiedz mu swoje wystąpienie i zapytaj o szczerą informację zwrotną. Zwróć szczególną uwagę na te aspekty, które możesz szybko poprawić. Na pół godziny przed wystąpieniem nie zmieniaj całej struktury, czy głównej myśli. To jest czas na małe poprawki.
Na TEDx Woman do dyspozycji osób, które zgłosiły się do wystąpienia w ramach formuły open mic był jeden z mentorów TEDXa. Sam z tego skorzystałem i dostałem cenne wskazówki. Jednak nie zawsze mamy dostęp do kogoś kto się zna wystąpieniach, więc po prostu zadajcie im kilka pytań:
Kiedy wysłuchasz odpowiedzi na spokojnie zastanów się jak możesz szybko wprowadzić zmiany i zabierz się do ostatecznych prób. Nawet jeśli nie masz czasu na przećwiczenie całego wystąpienia to powiedz początek, najważniejszy element środka i zakończenie. Pamiętaj, że im więcej prób tym większa szansa na płynne wystąpienie.
Przed wejściem na scenę warto jest zadbać o własne samopoczucie. Dobrym na to sposobem jest wejście w rozmowę z kimś z naszego otoczenia. Najlepiej jeśli to będzie luźna rozmowa, która nie wzbudza silnych emocji. Wybierz jakiś spokojny temat i zagadaj do kogoś z Twojego otoczenia. Jeśli nie znajdziesz takiej osoby, zadzwoń do swojego znajomego i powiedz mu, że zaraz masz ważne wystąpienie i potrzebujesz się rozgadać.
Jednak dobre przygotowanie zaczyna się o wiele wcześniej. Już na dzień przed wystąpieniem powinieneś zadbać o swój dobry sen, dietę i ruch. To pomoże ci być w dobrej fizycznej formie, co zdecydowanie ułatwi Ci wystąpienie.
Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.
Zadzwoń:
Napisz: