Jak pastor na ślubie księcia Harry’ego poruszył cały świat? [VIDEO]

25 października 2018
3 min. czytania

W dzisiejszym wpisie chciałbym przypomnieć Wam pewne ważne majowe wydarzenie, a mianowicie ślub Meghan Markle z księciem Harrym. W tym wyjątkowym dniu kazanie wygłosił amerykański biskup Michael Curry i to właśnie na jego przemowie chciałbym się skupić. Jego ekspresja podczas wystąpienia poruszyła wielu gości. jednak nie da się ukryć, że byli też tacy m.in. najbliższa rodzina księcia, do których przemowa nie trafiła. Chcę Wam wskaza,ć które z czynników tego wystąpienia wpłynęły na tak dużą popularność tego kazania oraz dlaczego tyle emocji ono wzbudziło.

  • Po pierwsze – ekspresja podczas wystąpienia. Bezdyskusyjnie musimy przyznać Amerykanom ekspresyjny styl przemawiania. Pastor na ślubie książęcej pary, aby wyeksponować swoją ekspresję używa przede wszystkim rąk. Michael Curry pochyla się do przodu przybliżając dłonie do siebie, a zaraz potem rozkłada ręce na boki jego ciało odchyla się do tyłu. Można właściwie powiedzieć, że pastor podczas tego przemówienia mówi całym swoim ciałem. To jet właśnie ekspresja podczas wystąpienia publicznego.

 

  • Po drugie – pauzy. Michael Curry jest idealnym przykładem na cudowne używanie pauz. To dzięki nim jego przemowa wywołuje tyle emocji wśród słuchaczy. W momentach, w których pastor chce podkreślić swoje słowa stawia wyraźne, długie pauzy. To, co potęguje moc tych słów jest miejsce, w którym wybrzmiewają – kościół. Dzięki zastosowaniu tych przerw, wypowiadane przez biskupa słowa bardziej nas poruszają.

 

  • Po trzecie – modulacja głosem. Odnoszę wrażenie, ze biskup płynie podczas swojej przemowy. To niewątpliwie zasługa tego, że potrafi on idealnie sterować swoim głosem. Dzięki odpowiedniej modulacji pokazuje, jak emocje w nim buzują i przekazuje ten nastrój słuchaczom. Michael Curry raz mówi głośno, a raz ciszej. Raz używa wysokiego tonu, innym razem niskiego. Podkreśla swoim głosem te najważniejsze kwestie kazania ślubnego czyli miłość, ślub, związek.

Opisałem powyżej trzy elementy kazania ślubnego, wygłoszonego na ślubie Meghan Markle i księcia Harry’ego, które tak wpłynęły na popularność tego przemówienia. Ekspresja całym ciałem, stosowanie pauz oraz modulacja głosu to trzy narzędzia, których i my możemy się nauczyć, aby nasze wystąpienia publiczne zapadały słuchaczom w pamięć. Oczywiście nikt nie wypadnie za pierwszym razem tak jak biskup Michale Curry, ale pamiętajmy, że trening czyni mistrza. Im więcej i częściej będziemy używać tych metod podczas naszych wystąpień biznesowych, tym z każdym kolejnym wypadniemy lepiej.

Jest jeszcze coś, o czym warto pamiętać. Reakcje jakie wywołał swoim wystąpieniem biskup wynikały z różnych potrzeb. Wielu osobom przypadło ono do gustu, jednak jak widać na filmie były osoby, które tego „nie czuły”. Nauka jaka dla nas płynie z powyższego faktu jest taka, że warto zwracać uwagę na odbiór naszych słów przez publiczność. Jeśli widzimy, że słuchacze nie za bardzo wiedzą jak się zachować czy nasza ekspresja podczas wystąpienia wprawia ich w zaklopotanie, może wtedy warto nieco spuścić z tonu. I odwrotnie, jeśli na twarzach odbiorców widać entuzjazm i porozumienie, wtedy warto kontynuować nasz występ w takim samym stylu jaki przyjęliśmy.

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!