Siła storytellingu, czyli jak dotrzeć do emocji swoich klientów [VIDEO]

25 października 2018
2 min. czytania

Choć storytelling wydaje się być nowym pojęciem, to opowiadanie historii towarzyszy nam od wielu lat. Z zaciekawieniem słuchaliśmy historii opowiadanych przy ognisku czy też opowieści z ust dziadków. Dziś chętnie opowiadamy oraz wysłuchujemy opowieści z życia naszych przyjaciół. Historie nas angażują i porywają. Paul Zak jest badaczem zajmującym się właśnie opowiadaniem historii i tym, jak wpływają one na ludzi. W serii swoich badań sprawdził, co dzieje się w naszym organizmie, kiedy słuchamy historii i jak to później wpływa na nasze decyzje.

W badaniach stworzył dwie grupy: kontrolną oraz eksperymentalną. Tej pierwszej opowiadał prostą historię o 2,5-letnim Benie, który idzie ze swoim ojcem do zoo. Grupie eksperymentalnej również opowiedział o 2,5-letnim Benie, jednak ta historia była bardziej naładowana emocjami. W tej opowieści chłopiec ma nowotwór mózgu, przechodzi chemioterapię, a jego ojciec nie potrafi się cieszyć, kiedy synek się bawi. Nie potrafi cieszyć się radością swojego dziecka, bo ma świadomość, że ono niczego nieświadome, za kilka miesięcy umrze.

Wyniki badania były bardzo interesujące. Organizmy osób, które wysłuchały historii naładowanej emocjami zaczęły wytwarzać dwie substancje chemiczne. Pierwszą była oksytocyna, odpowiadająca m.in. za empatię, a drugą kortyzol czyli tzw. hormon stresu. Wśród osób z grupy kontrolnej wzrost tych hormonów nie miał miejsca. Co istotne w badaniu, grupa eksperymentalna po odsłuchaniu historii chorego chłopca była bardziej skłonna, by podzielić się pieniędzmi z pozostałymi uczestnikami lub wpłacić je na cele dobroczynne.

Wniosek płynący z badania jest taki, że jeśli chcemy dotrzeć do ludzi z jakimś produktem lub usługą warto zastosować historię. Pomoże ona utworzyć kontakt ze słuchaczami. Oprócz tego, że sprzedajemy dobry produkt, który czysto racjonalnie warto kupić, storytelling otwiera nam nową furtkę do potencjalnych klientów. Opowiadanie historii warto praktykować nie tylko w biznesie, ale także w życiu prywatnym po to, by łatwiej przekonywać swoich rozmówców. Storytelling sprawia, że jesteśmy bardziej perswazyjni. O tym jak opowiadać historie opowiemy Wam już niedługo w kolejnym filmie.

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!