string(2) "on"
Zapisz się
na szkolenie

Szukane słowo...

Jak poradzić sobie z gafą podczas wystąpienia publicznego [VIDEO]

Z dzisiejszego filmu dowiecie się jak wybrnąć z błędów, które zdarzamy się popełnić podczas wystąpień publicznych czy prezentacji biznesowych. Przede wszystkim należy pamiętać, że pomyłki są naturalnym elementem przemówień i przytrafiają się każdemu, nawet najlepszemu mówcy. Z drugiej jednak strony nie chcemy, aby z powodu potknięcia całe nasze wystąpienie legło w gruzach. Jak zatem sobie poradzić kiedy popełnimy poważną gafę? Po prostu przeprosić. Po przeprosinach należy skorygować pomyłkę i najlepiej tego nie roztrząsać ani nie wracać do tematu. Zbyt daleko idące rozkładanie pomyłki na czynniki pierwsze powoduje utratę autorytetu osoby przemawiającej w oczach słuchaczy.

Kiedy pomyłka jest drobna i nie ma dużego znaczenia dla całej prezentacji, nie warto zwracać na nią uwagi. Lepiej jest jej nie komentować, aby nie nadawać jej zbytniej rangi. Najlepiej od razu płynnie przejść do kolejnych zagadnień naszego wystąpienia. Wśród pomyłek, które są pozytywnie odbierane przez słuchaczy znajdują się różne literówki czy przejęzyczenia. Jeśli więc i nam zdarzy się potknięcie tego typu, warto podejść do tego na luzie. Jeśli zauważymy, że słuchacze zareagowali uśmiechem, najlepiej śmiać się razem z nimi. Można też w zabawny sposób skomentować naszą gafę, a potem kontynuować swoje wystąpienie.

Jest też kilka zachowań, których należy zdecydowanie unikać kiedy popełnimy błąd. Przede wszystkim nie wolno skupiać się na pomyłce i zbyt długo jej analizować. Jeżeli będziemy mieć wciąż gdzieś z tyłu głowy nasz błąd, to z dużym prawdopodobieństwem za chwilę popełnimy kolejny. Dzieje się tak, ponieważ zamiast skupić się na tym, co jeszcze zostało do powiedzenia, swoją uwagę kierujemy na coś, co właściwie nie jest już istotne. A jak zachować się kiedy ktoś zwróci nam uwagę na popełniony błąd, którego my sami nie zauważyliśmy? Najlepiej jest krótko podziękować, poprawić pomyłkę i przejść do kolejnego etapu swojej prezentacji.

Jak widzicie błąd jest rzeczą ludzką i nie każdą pomyłką należy się przejmować. A jeśli zdarzy nam się poważna gafa, wtedy zwykłe „przepraszam” jest najlepszym wyjściem z opresji. Powodzenia w wystąpieniach i jak najmniej gaf!

Podobne wpisy:

Podziej się swoją opinią:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.