Pauza w wystąpieniach – jak ją wyeliminować? [VIDEO]

25 października 2018
2 min. czytania

W dzisiejszym filmie opowiemy Wam o przedłużaniu samogłosek czyli tzw. pauzach retardacyjnych. Ich nazwa pochodzi z języka francuskiego od słowa „retard”, czyli spowolnienie, powstrzymanie. Dlatego też nielubiane wtrącenia typu „yyym” czy „aaaa” nazywane są pauzami powstrzymującymi. A co powstrzymują? Oczywiście nasze wystąpienie. Najczęściej pauzy retardacyjne powstają, kiedy jesteśmy słabo przygotowani do przemówienia. Innym powodem ich powstawania jest zbyt szybkie mówienie. Kiedy usta wypowiedziały już wszystko, a głowa dopiero tworzy nową myśl, to właśnie wtedy wtrącamy paradźwięki. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o paradźwiękach, poszukajcie wśród naszych filmów nagrania dedykowanego właśnie im.

Nie ma co zbytnio przejmować się pauzami retardacyjnymi, oczywiście o ile nie pojawiają się zbyt często. Takie pauzy zdarzają się nawet profesjonalnym mówcom. To zupełnie naturalne zachowanie kiedy nie czytamy, a układamy nasze słowa w głowie. Jeśli jednak zawieszamy się w prawie każdym wypowiadanym zdaniu, to na pewno nasi słuchacze szybko to zauważą i niestety ocenią nas negatywnie.

Jak pozbyć się tego niechcianego nawyku wstawiania w przemówieniu pauz opóźniających? Na początku warto nagrać swoje wystąpienie lub poprosić kogoś zaufanego o szczerą opinię czy zdarza nam się wtrącać paradźwięki. Jeśli zdiagnozujemy u siebie taki problem, to najlepszym sposobem jest zastąpienie pauzy retardacyjnej zwykła pauzą, czyli ciszą. Kilkusekundowa przerwa pomoże skupić uwagę odbiorców, a Wam – prelegentom daje czas na zebranie myśli. Wdrożenie takich zmian na początku nie jest łatwe, ale naprawdę warto nad tym popracować, aby podnieść jakość swoich wystąpień publicznych. Będziecie zadowoleni nie tylko Wy, ale i Wasi słuchacze.

Po więcej wskazówek zapraszamy do filmu 🙂

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!