Powoli rok 2018 dobiega końca. Zaraz zasiądziemy do rodzinnych stołów, a tuż po nich zaczniemy się zastanawiać nad tym jaki to był rok i co można zrobić, aby ten następny był lepszy. I jak doświadczenie pokazuje, wielu z nas te cele porzuci już po paru tygodniach. Dlatego warto się przyjrzeć temu, jak je sobie postawić, żeby zwiększyć szansę na ich wykonanie. I nie stać się tą osobą, która kupuje całoroczny karnet na siłownię, a po dwóch tygodniach orbitrek zamienia na kanapę i oglądanie seriali. Oto przepis.
Skutecznym sposobem na określenie swoich celów jest metoda o wdzięcznej nazwie WOOP, którą opracowała prof. Gabrielle Oetingen wraz zespołem. Pod tymi literami kryją się cztery kroki, przez które należy przejść, aby dobrze postawić swoje cele. Przejdźmy przez nie biorąc sobie za przykład cel związany z dobrymi wystąpieniami publicznymi.
„W przyszłym roku chcę być Mozartem wystąpień publicznych”, „chcę tak występować, aby wszyscy klienci byli oczarowani moim produktem”. Te przykłady nie są dobrze postawionymi celami. Zanim zabierzemy się do działania, warto jest bardzo dokładnie określić, co chcemy właściwie osiągnąć. Dlatego na tym etapie wystrzegajmy się ogólnych sformułowań. Przykłady takiego dobrego sformułowania celu noworocznego związanego z wystąpieniami publicznymi są następujące:
Jednak samo postawienie celu nie wystarcza. Kolejny krok w metodzie WOOP to określenie korzyści. W tym miejscu zastanów się nad tym jakie korzyści mogą wyniknąć z tego, że będziesz pracował/pracowała nad umiejętnością wystąpień publicznych. Dobrze jest to zrobić po to, aby zwiększyć motywację do wykonania swojego celu. Przykładowe korzyści, które mogą z tego wyniknąć to:
Postaraj się wypisać przynajmniej trzy korzyści. Pomyśl o takich, które są ważne zarówno dla Ciebie jak i dla Twoich bliskich. Warto jest zastanowić się nad tym chwilę dłużej, aby dojść do najgłębszej motywacji jaką mamy podejmując dane zadanie.
Teraz przyjrzyj się temu jakiego rodzaju przeszkody mogą pojawić się na drodze do osiągnięcia swojego celu. Zamiast myślenia pozytywnego („Na pewno mi się uda”) szukaj w wyobraźni jak największej ilości przeszkód, które mogą się pojawić. Chodzi o to, aby przed zabraniem się do realizacji swojego celu mieć realną wizję tego, co się może wydarzyć. Dzięki temu łatwiej będzie można sobie z tymi przeszkodami poradzić. W kontekście regularnej pracy nad wystąpieniami publicznymi mogą się pojawić następujące przeszkody:
Kiedy wypiszemy te wszystkie przeszkody zadajmy sobie pytanie „Czy, aby na pewno to wszystkie przeszkody?”. Jeśli tak, możemy przejść do kolejnego kroku. Ważne jest, aby nie zostawić pracy w tym momencie. Nie chodzi nam o samą świadomość przeszkód, ale o konkretny plan co możemy z nimi zrobić.
W tym kroku należy bliżej przyjrzeć się rozwiązaniom, które możemy zastosować w związku z poradzeniem sobie z każdą przeszkodą. W metodzie WOOP krok planu polega na tym, aby skorzystać z następującego wzoru, który nazywa się implementacją intencji, której autorem jest Peter Gollwitzer:
Jeśli pojawi się (tu wpisać przeszkodę) to zrobię (tu wpisać strategie na poradzenie sobie z ta przeszkodą).
Ważne jest, aby wpisać konkretną strategię. Chodzi na przykład o „rozpisanie na kartce wszystkich kroków i wybranie na początek najważniejszego z nich”, zamiast „po prostu wezmę się do roboty”. Na przykładzie pierwszej przeszkody z poprzedniego kroku plan może wyglądać tak:
Warto jest tutaj zwrócić uwagę, że przeszkoda „nie mam czasu na przygotowanie wystąpienia” może być tak naprawdę wyrażeniem, które oznacza „mam dużo obowiązków i nie zdążam z wykonaniem ich wszystkich”. Jednak jeśli przeszkoda okaże się rzeczywiście uniemożliwiająca wykonanie zadania to wtedy dobrze jest ten cel zmodyfikować, aby był bardziej prawdopodobny do wykonania. Dodatkowo jeśli się dana strategia nie zadziała dobrze jest pomyśleć nad alternatywną strategią i ją wypróbować. W tym kroku dobrze jest pamiętać, że im dokładniej zaplanujemy naszą strategię tym łatwiej będzie nam ją zastosować w obliczu przeszkody.
Koniec roku to świetna okazja, aby zastanowić się dokąd idziemy w naszym życiu? To moment, w którym możemy sobie zadać naprawdę głębokie pytania dotyczące sensu naszej pracy zawodowej, naszych relacji, czy tego jak spędzamy wolny czas. Jednak sama refleksja nie wystarczy do tego, aby wdrożyć nasze wglądy w życie. Do tego potrzebny jest plan i konkretne działanie. W tym właśnie może pomóc metoda WOOP. Powodzenia!
A jeśli temat wystąpień jest jednym z obszarów, w którym chcielibyście wejść na wyższy poziom to serdecznie was zapraszamy na nasze szkolenia otwarte. Najbliższe z nich odbędzie się 23-24 stycznia w Warszawie: http://aktren.pl/oferta/szkolenia-otwarte/autoprezentacja/ Zapraszamy!
Źródła:
Strona o metodzie WOOP: http://woopmylife.org/
Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.
Zadzwoń:
Napisz: