Czy często w Twoich wystąpieniach publicznych pojawiają się przerywniki takie jak „yyy”, „aaa” czy „eem”? Są to niepozorne słowa czy też dźwięki, które wypowiadasz zupełnie tego nie kontrolując, jednak wpływają one bardzo niekorzystnie na odbiór Twojej prezentacji przez słuchaczy. Wtrącanie takich słówek sprawia wrażenie, że nie jesteś pewny tego co mówisz lub nie przygotowałeś się do swojego wystąpienia. Cierpi na tym Twój autorytet i profesjonalizm, a cała wypowiedź staje się mało przejrzysta, nieklarowna.
Prawdopodobnie przyczyną wypowiadania tych słów jest stres. Sprawia, że mówisz zbyt szybko, nie robisz pauz ani nie stawiasz kropek na końcu zdań w swojej wypowiedzi. Jeśli jesteś osobą początkującą w prezentacjach biznesowych powinieneś wiedzieć, że nie tylko Tobie doskwiera stres podczas wystąpienia. Również doświadczeni mówcy doświadczają nieprzyjemnego uczucia stresu, którego podświadomie chcą się pozbyć. Intuicja podpowiada, że najszybciej pozbędą się stresu, kiedy powiedzą szybko to, co mają do przekazania słuchaczom i jak najszybciej zejdą ze sceny. W tym właśnie tkwi problem, ponieważ szybko mówiąc musisz też bardzo szybko myśleć, co nie jest łatwe w trakcie wystąpienia publicznego. W takich sytuacjach najczęściej głowa nie nadąża za rozpędzonymi ustami, które w oczekiwaniu za nową myślą, wtrącają mimowolnie „yyy” i „aaa”.
Co zatem zrobić, aby pozbyć się tego niepożądanego zachowania w trakcie prezentacji biznesowej? Przede wszystkim powinieneś zwolnić tempo wypowiadania słów i zacząć świadomie mówić wolniej. Świadomie – to w tym momencie słowo klucz. Szczególnie wśród osób początkujących panuje przekonanie, że skoro stoją przed słuchaczami, to muszą wręcz „wyśpiewać” swoje przemówienie publiczne jednym tchem. Nic bardziej mylnego. To właśnie wtrącanie pauz w swoją wypowiedź pokazuje Twój profesjonalizm jako mówcy. Sztuka publicznego przemawiania w dużej mierze polega na umiejętności niemówienia. Poczuj się dobrze kiedy stoisz na scenie i nic nie mówisz, a Twoje wystąpienie biznesowa również będzie dobre. Pauzy mają także inne zalety. Są przestrzenią na przemyślenia dla Twoich słuchaczy. Budują napięcie w trakcie przemówienia tak, że odbiorcy są ciekawi co jeszcze masz do powiedzenia i z zainteresowaniem słuchają dalej.
Kolejną rzeczą jest niestawianie kropek w trakcie wypowiedzi. Zdania wypowiedziane bez użycia wyraźnych zakończeń zlewają się w jedno, długie, podrzędnie złożone zdanie. Zamiast kropek wstawiasz przecinki w postaci „yyy”, a Twoja wypowiedź staje się zbyt skomplikowana, a przez to niezrozumiała. Spróbuj postawić wyraźną kropkę na końcu każdego wypowiedzianego zdania. Szybko zauważysz, że żadne „aaa” czy „eem” nie wkradnie się do Twojego wystąpienia publicznego, ponieważ nie będziesz potrzebował już sztucznych przecinków.
Ciekawi Cię czy różnica pomiędzy zdaniami wypowiedzianymi jednym tchem, a zdaniami z zastosowaniem wyraźnych kropek jest rzeczywiście zauważalna? Obejrzyj koniecznie nasz film na ten temat i sam się przekonaj. Zapewniamy, że od dziś Twoje wystąpienia biznesowe nabiorą profesjonalnego wydźwięku!
Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.
Zadzwoń:
Napisz: