Jak rozpocząć wystąpienie publiczne, kiedy widownia nie chce słuchać? [VIDEO]

25 października 2018
2 min. czytania

Czasem zdarza się tak, że rozpoczynamy nasze wystąpienie i nikt nas nie słucha. Zaczynamy mówić głośniej i dalej nikt nie zwraca uwagi na to, co mówimy podczas prezentacji. Co w takim przypadku możemy zrobić i jak się zachować? Istnieją dwa sprawdzone sposoby, jak zareagować w takiej sytuacji.

Z pierwszym z nich wiąże się pewna historia. Prowadziłem kiedyś warsztaty z komunikacji dla nauczycieli. To było popołudnie, słuchacze byli już zmęczeni. Mimo to, zacząłem swoje wystąpienie, jednak nikt nie zwrócił na mnie uwagi. Podniosłem więc nieco głos, ale i to na niewiele się zdało. I wtedy wpadłem na pomysł, żeby zapytać się jednej pani z przodu co się dzieje? Co właściwie mogę zrobić w tym momencie dla moich słuchaczy? I to był strzał w dziesiątkę. Okazało się, że słuchacze nie mieli wcześniej przerwy. Są zmęczeni i tej przerwy po prostu potrzebują. Zrobiliśmy kilkuminutową przerwę, a kiedy z niej wrócili rozpocząłem swoje wystąpienie od początku i wszystko było super. W sytuacji takiego gwaru, warto się odnieść: dlaczego jest hałas? Dlaczego państwo nie słuchają? Czego w tym momencie państwo potrzebują? Może trzeba przewietrzyć salę? Może potrzebna jest krótka przerwa? Może mają już jakieś pytania na początku i dlatego wywiązała się rozmowa?

Druga metoda lepiej sprawdzi się na większym audytorium. Powiedzmy na 50, a może nawet i 100 osób. Kiedy wchodzimy do sali i widzimy, że jest gwar to warto zastosować ciszę. Cisza jest krępująca, jednak należy przetrzymać te kilka sekund. Wraz z trwającą ciszą poszukajmy sobie poszczególnych osób i złapmy z nimi kontakt wzrokowy. Uczestnicy będą kierowali uwagę na nas. Nawet jeśli jakaś grupka będzie rozmawiać, to inne osoby będą ja uciszać. Ale to wymaga od nas przetrzymania tego napięcia i momentu niezręcznej ciszy. Wystarczy kilka razy tej ciszy doświadczyć i możemy nią operować. Nawet w trakcie wykładu, kiedy ktoś zaczyna rozmawiać, to dobra pauza od razu ściąga uwagę odbiorców.

Poznaliście właśnie dwie skuteczne metody na zdobycie uwagi swoich słuchaczy. Pamiętajcie, że powodem braku ich skupienia może być zmęczenie, dlatego warto wyjść z inicjatywą odpoczynku. Jeśli jednak słuchacze naszego wystąpienia biznesowego nie potrafią się nadal skupić, to wypróbujcie metodę z zastosowaniem ciszy. Sprawdzi się na pewno. To dziś na tyle, ale już teraz zapraszamy Was do obejrzenia kolejnych porad dotyczących wystąpień publicznych.

Adam Zadrożny

Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!