Jak poradzić sobie z nagłą pustką w głowie podczas wystąpienia publicznego [VIDEO]

25 października 2018
2 min. czytania

Kiedy podczas wystąpienia publicznego czarna dziura powstanie akurat w Twojej głowie zdecydowanie nie jest Ci do śmiechu. Od dłuższego czasu przygotowujesz wystąpienie, a mimo to obawiasz się tych niezręcznych momentów ciszy, podczas których szukasz w zakamarkach pamięci co jeszcze chciałeś przekazać słuchaczom. Stres wkradający się wtedy do Twojego umysłu jest jak głodne zwierzę, które zjada wszystko to, co spotka na swojej drodze. Często najsmaczniejszymi kąskami są te aspekty prezentacji, na których najbardziej Ci zależy. Czy wiesz jak wybrnąć z opresji kiedy dopadnie Cię pustka w głowie podczas wystąpienia publicznego? Jeśli słuchałeś ostatnio wystąpienia w wykonaniu zawodowego mówcy, to z pewnością zaimponowała Ci płynność jego mowy. Czy uwierzysz, że nawet on najprawdopodobniej musiał stawić czoła pustce w głowie w trakcie swojej prezentacji? Skorzystał jednak ze sprawdzonych trików, aby się z niej wydostać. Czas najwyższy, abyś i Ty poznał tajniki profesjonalnych wystąpień publicznych.

Pierwszym (i chyba najpopularniejszym) wśród wykładowców sposobem na pozbycie się blackout’u podczas wystąpienia publicznego jest gra na czas. Szukając zagubionego gdzieś w pamięci wątku po prostu nie przestają mówić. Świetnym rozwiązaniem są w takim momencie np. żarty. Możesz nawet zażartować z samego siebie i chwilowego zawieszenia swojego wewnętrznego Windowsa. Poza tym, że masz kilka chwil na przeskanowanie pamięci, rozluźnisz dodatkowo atmosferę na sali. Kolejną opcją jest zaangażowanie swoich słuchaczy poprzez zadanie im pytania. Możesz zapytać czy wszystko, co powiedziałeś jest dla nich zrozumiałe. W chwili kiedy widownia zastanawia się nad ewentualnymi pytaniami, Ty masz kilka sekund na przypomnienie sobie zagubionego wątku. Jeśli wciąż potrzebujesz chwili czasu, aby ponownie wbić się w rytm przemowy możesz zadawać kolejne pytania. A może podjąłeś w swoim wystąpieniu publicznym pewien temat, jednak czujesz, że zaczynasz tracić grunt pod nogami? Zastosuj wówczas sprawdzoną przez specjalistów (m.in. dziennikarzy telewizyjnych) metodę „albo inaczej”.

Obejrzyj nasz materiał filmowy i sam przekonaj się, jak wygląda ta sprytna metoda. Oprócz tego z filmu dowiesz się więcej o metodach radzenia sobie z nagłą pustką w głowie podczas wystąpienia.

Michał Taran

Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!