fbpx
string(2) "on"
Zapisz się
na szkolenie

Szukane słowo...

Jak pokonać stres przed wystąpieniami publicznymi [VIDEO]

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym mówcą, czy też masz za sobą kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt wystąpień publicznych, zawsze będzie towarzyszył Ci stres. Aby nie dopuścić do tego, by zepsuł Ci on Twoją prezentację biznesową, warto byś go oswoił. Zamiana paraliżującego stresu, wroga wszelkich wystąpień publicznych, na stres motywujący do działania nie jest wcale taka trudna.  Znamy kilka niesamowicie łatwych, ale bardzo skutecznych sposobów na opanowanie stresu. Oto pierwsza z nich.

Jeśli to możliwe udaj się na audytorium, na którym będziesz prezentował produkt czy usługę, co najmniej godzinę wcześniej. Wejdź na scenę, przespaceruj się po niej. Stań na środku i wyobraź sobie, że sala jest pełna słuchaczy. Zaprzyjaźnij się z tym miejscem i lepiej je poznaj. Ustal, gdzie jest Ci najwygodniej mówić. Gdzie będzie dobre miejsce, aby jednocześnie panować nad slajdami oraz utrzymywać kontakt z widownią. Zaplanuj i przećwicz kilka słów wstępu do swojego wystąpienia. Spróbuj przełożyć tę sytuację na życie codzienne. Gdzie się pewniej i bezpieczniej czujesz? W zupełnie nowym, nieznanym miejscu czy w miejscu, które już  dobrze znasz? Odpowiedź jest oczywista, a metoda, którą proponujemy naprawdę działa.

Drugim czynnikiem potęgującym stres przed wystąpieniem publicznym jest obawa przed audytorium. To zupełnie naturalne, że prezentując produkt przed szeroką publicznością boisz się, co o Tobie pomyśli i jak przyjmie to, co mówisz. Aby zwalczyć stres, warto abyś nie odwlekał pierwszego kontaktu ze słuchaczami do momentu, w którym zaczynasz wystąpienie. Najlepszym, co możesz zrobić dla jakości swojej prezentacji, ale też dla samego siebie, jest zainicjowanie pierwszego kontaktu ze słuchaczami jeszcze przed rozpoczęciem wystąpienia publicznego. Wyjdź naprzeciw kilku osobom, które jako pierwsze weszły na audytorium. Przedstaw się, porozmawiaj, bądź życzliwy i uśmiechnięty. Oprócz przychylności tych osób w stosunku to Ciebie, zdobędziesz także pewność siebie i pozbędziesz się strachu przed nieznanym. Te kilka osób, z którymi porozmawiasz to reprezentacja całej widowni. Widowni, której przecież nie musisz się bać. Widowni, która jest względem Ciebie pozytywnie nastawiona i ciekawa tego, co masz do przekazania w swoim wystąpieniu.

Naprawdę warto poświęcić czas przed prezentacją biznesową na rozluźnienie swoich emocji i przekierowanie myśli na te pozytywne. Dodatkiem do pozyskanej pewności siebie i dobrej energii będzie jeszcze szczególny kontakt z osobami, z którymi wymieniłeś te parę słów. Za każdym razem kiedy podczas swojego  wystąpienia skierujesz wzrok w stronę poznanych osób, dodadzą Ci otuchy uśmiechem. Jak pewnie sam zauważyłeś wszystko sprowadza się do oswojenia tego co nieznane. Zamiast pozwolić, aby strach opanował Ciebie, Ty wyjdź mu naprzeciw z życzliwym uśmiechem.

O tajnikach oswajania stresu dowiesz się więcej w materiale filmowym i innych wpisach na naszym blogu.

Podobne wpisy:

Podziej się swoją opinią:

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.