Są wśród nas tacy, którzy po prostu brylują w towarzystwie. Uwielbiają przemawiać. Rzucają żartami i historiami jak z rękawa. Dziwnie się czują, gdy nie mają nikogo obok siebie. Właśnie takich ludzi nazywamy ekstrawertykami. Mówi się, że wystąpienia publiczne wychodzą im bez problemu. Jednak czy to znaczy, że sama ekstrawersja wystarczy, żeby robić świetne prezentacje? Trochę jest w tym prawdy, ale jak to często bywa, sprawa jest bardziej skomplikowana.
Jedną z najważniejszych charakterystyk ekstrawertyków jest to, że czerpią energię z przebywania wśród innych ludzi. To właśnie ta cecha może odpowiadać za to, że jest im po prostu łatwiej występować przed innymi. Niezależnie od tego, czy jest to toast na urodzinowej imprezie, prezentacja przed zarządem lub wykład na konferencji – ekstrawertycy nie będą odczuwali tak dużego stresu jak introwertycy. To może być szczególnie przydatne, kiedy na przygotowanie wystąpienia nie ma dużo czasu. Ekstrawertyk wejdzie na scenę, rzuci kilka żartów i publiczność wybaczy mu gorsze przygotowanie merytoryczne.
Będąc ekstrawertykiem warto jest być świadomym swoich mocnych stron. Jednak wraz z nimi istnieje też ciemna strona. Te wszystkie tricki, które sprawiają, że ludzie do nich lgną mogą być przeszkodą do bycia naprawdę dobrym w wystąpieniach publicznych.
Przede wszystkim tendencja do uatrakcyjniania przekazu może przysłaniać to, co często jest kluczową częścią wystąpienia – merytorykę. Oczywiście są wystąpienia, których celem jest przedstawienie nowej strategii firmy, czy zmotywowanie pracowników do cięższej pracy, ale wiele z nich ma za zadanie opowiedzenie o tym, na czym polega dane rozwiązanie.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Marek, 40 letni menedżer sprzedaży i zarazem skrajny ekstrawertyk ma przed sobą godzinne wystąpienie podczas wyjazdu dla całego zespołu. Robił to już wiele razy i pamięta do dziś salwy śmiechu, które rozbrzmiewały za każdym razem, kiedy opowiadał swoje dowcipy. To, co jest znamienne w wystąpieniach Marka to regularna refleksja większości uczestników jego wystąpień.
– Było bardzo fajnie. Super gość ten Marek!
– A o czym mówił? Coś o tej nowej strategii? Możesz mi powiedzieć, na czym polega?
– Yyy… No o tej strategii to za bardzo nie mówił. W sumie nie wiem, o co w niej chodzi. Ale słuchaj, opowiedział jedną taką historię ze swoich wakacji, że myślałem, że umrę ze śmiechu. Zapytaj go o nią, przy okazji.
I to właśnie może być problem ekstrawertyków. Potrafią świetnie zwrócić na siebie uwagę i utrzymać ją przez całe wystąpienie, ale ciężko im zagłębić się w dany temat na tyle, aby wynikało z niego coś konkretnego.
Jeśli uważasz siebie za ekstrawertyka, to warto, abyś zwrócił uwagę na merytorykę swoich wystąpień publicznych. Te wszystkie techniczne rzeczy związane z głosem, mową ciała i używaniem humoru masz już prawdopodobnie dobrze wyćwiczone, dzięki latom praktyki podczas tysięcy interakcji z innymi ludźmi. To, co może być Twoim największym wyzwaniem to umiejętne przekazanie wiedzy i jasne wytłumaczenie skomplikowanej procedury. Przed następnym wystąpieniem warto, żebyś rozpisał sobie na oddzielnych kartkach kwestie dotyczące wiedzy i tricki zwiększające atrakcyjność Twojego wystąpienia. Na pierwszej z nich wypisz wszystkie istotne fakty, które chcesz przekazać swoich odbiorcom. Niech to będą dane, które naprawdę mogą być pomocne w przyszłości Twoich słuchaczy. Na tej drugiej może się znaleźć historia z ostatnich wakacji, dowcip na temat Jasia, czy śmieszne odgrywanie klienta, który nie chciał skorzystać z Twoich usług. Po rozpisaniu spójrz na obie kartki. Jest szansa, że ta pierwsza wygląda na strasznie nudną, a ta druga kojarzy się z samą przyjemnością. I to jest ważny moment dla ekstrawertyka. Połącz obie perspektywy, aby stworzyć zarazem merytoryczne i atrakcyjne wystąpienie. Dzięki temu będzie wilk i owca cała. Twoi słuchacze dostaną konkret podany w cudownym opakowaniu.
Jeśli chcesz prowadzić świetne wystąpienia publiczne? Zapoznaj się z naszą ofertą: http://aktren.pl/oferta/
Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.
Zadzwoń:
Napisz: