Co jest cechą dobrego prelegenta? [VIDEO]

25 października 2019
2 min. czytania

Witajcie. Dzisiejszy film będzie sporym oparciem dla początkujących mówców oraz drogowskazem dla doświadczonych prelegentów, którzy dzięki niemu dowiedzą się co tak naprawdę świadczy o jakości ich prezentacji. Czy wiecie jaka jest najważniejsza umiejętność dobrego mówcy? Oraz drugie pytanie, co powinien zrobić mówca na początku swojego wystąpienia? Najważniejsze to wejść w dobry kontakt ze swoimi słuchaczami.

Co zatem jest tym nawiązaniem dobrego kontaktu? Przede wszystkim chodzi o obserwację słuchaczy i zauważanie jak reagują na naszą prezentację. Bo najgorszym co można zrobić podczas wystąpienia publicznego to wpatrywać się we własne slajdy lub całkowicie skoncentrować się nad własnymi słowami. Stres również nie pomaga nam złapać dobrego kontaktu z widownią, bo zamiast na nią patrzeć zastanawiamy się nad tym czy np. widać drżenie naszych rąk. Żeby był kontakt, słuchacze muszą słuchać Ciebie, a Ty musisz być skupiony i słuchać swoich słuchaczy.

Dobrym sposobem nawiązania kontaktu od samego początku jest zadanie kilku pytań. Nawet jeśli nie uzyskasz odpowiedzi, to przez kilka pierwszych sekund poprzyglądaj się reakcjom wśród widzów. Najważniejszą kompetencją dobrego mówcy nie jest mówienie, lecz słuchanie. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z kimś, kto daje ewidentne oznaki, że Cię nie słucha. Nie jest to miłe, prawda? Warto o tym pamiętać występując przed audytorium. Kiedy słuchacze poczują brak kontaktu, im również łatwiej będzie się „odciąć”.

Na podsumowanie zostawimy Wam te słowa: najważniejszą kompetencją dobrego mówcy nie jest mówienie, lecz słuchanie. Dobry prelegent skupia się na własnej widowni, a nie na sobie.

Michał Taran

Od 16 lat uczę managerów, specjalistów oraz handlowców prowadzenia fascynujących i skutecznych prezentacji. W tym czasie spędziłem ponad 10 000 godzin na na sali szkoleniowej prowadząc zarówno szkolenia, jak również konsultacje indywidualne z wystąpień publicznych. Pracując dla prawie 260 firm z sukcesem zrealizowałem blisko 650 szkoleń (oraz 2 nieudane 😒), w gronie których znalazły się m.in. polskie oddziały międzynarodowych korporacji jak również start-upy.

Podziel się!
trener wystąpień publicznych

Zacznijmy razem
coś wielkiego!