Wychodzisz przed słuchaczy i czujesz jak serce podchodzi Ci do gardła. Ręce zaczynają się trząść, a z Twoich ust wypływają nie do końca zrozumiałe słowa. Najchętniej uciekłbyś z tej sali i zlecił tą prezentację komuś innemu. W centrum uwagi po prostu nie czujesz się pewny siebie. Daleko Ci do tych, którzy wychodzą przed innych i swobodnie opowiadają o swoich poczynaniach w przekonujący sposób. Nawet czasem myślisz sobie, że fajnie by było tak być pewnym siebie, ale dochodzisz do wniosku, że to się po prostu nie stanie. Co jeśli to nie jest prawda? Co jeśli wystarczy kilka kroków i trochę ciężkiej pracy po drodze, aby stać się pewnym siebie podczas wystąpień? Raczej nie stanie się to z dnia na dzień, ale jest szansa, że po kilku solidnych próbach będziesz czuć podczas prezentacji zdecydowanie inaczej. Lepiej.
„Po prostu bądź pewny siebie” – pewnie nie raz ktoś tak radził bliskiej osobie przed ważnym wystąpieniem. Jednak jak zrobić to „bycie pewnym siebie”? Zanim dojdziemy do rozwiązań warto przyjrzeć się temu, czym to tak naprawdę jest. Nie ma na to jednej prostej odpowiedzi, dlatego oto kilka propozycji skonceptualizowania tego terminu.
Pewność siebie to:
• Świadomość swoich mocnych i słabych stron
• Ciało, które jest zrelaksowane lub zmobilizowane, ale nie rozedrgane
• Świetne przygotowanie merytoryczne
• Wiedza jak zareagować w trudnych sytuacjach
Jednak każdy może tą pewność siebie definiować trochę inaczej, jednak takim wspólnym mianownikiem większości definicji w kontekście wystąpień publicznych będzie poczucie swobody podczas prezentacji.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na rozróżnienie pomiędzy własnym samopoczuciem a tym jak postrzegają Ciebie inni. Może zdarzyć się taka sytuacja, w której nie czujemy się pewni siebie, jednak nasi odbiorcy nie mają o tym pojęcia. Dlatego dobrze jest pamiętać o tym, co takiego skłania odbiorców do wyciągnięcia wniosku o pewności siebie prelegenta. Wykonując te aktywności możemy niejako zatuszować nasz brak pewności siebie. Oto niektóre z nich:
• Wyprostowana postawa (podbródek trochę wyżej niż normalnie)
• Patrzenie w oczy odbiorców
• Głośne i powolne mówienie
• Używanie pauz
• Stanie w jednym miejscu. Nogi trochę szerzej niż biodra.
• Spokojna gestykulacja
Wykonując takie zachowania w momencie, w którym nie czujemy się pewni siebie możemy uruchomić działanie sprzężenia zwrotnego. Polega ono na tym, że tak, jak za samopoczuciem podąża zachowanie, to tak samo za zachowaniem może podążać to, w jaki sposób my się czujemy.
Jednak sama mowa ciała i zmiana głosu to nie wszystko, dlatego teraz przyjrzyjmy się temu jak inaczej zwiększyć pewność siebie.
Każdy człowiek posiada w sobie tak zwaną przywspółczulną część układu nerwowego, która jest odpowiedzialna między innymi za reakcją relaksacyjną. Szukając technik, które sprawią, że obniżymy swój stres będziemy właśnie szukać takich, które podwyższą jej aktywność. Jeśli komuś zależy na zwiększeniu swojej pewności siebie podczas wystąpień publicznych warto mieć w arsenale taką strategię.
O ile jesteśmy w stanie znaleźć różne sposoby na zwiększenie aktywności części przywspółczulnej to tutaj ograniczmy się do jednej techniki i jest nią powolne oddychanie przeponowe. Bardzo łatwo jest się jej nauczyć. Polega ono na oddychaniu w tempie 6 oddechów na minutę. Kiedy czujesz, że pojawia się w Tobie silna reakcja stresowa przed wystąpieniem, usiądź sobie w cichym miejscu i zacznij brać wdechy i wydechy, które będą około 10 sekund. Skup się na tym, aby twój brzuch podczas wdechu unosił się do góry, a podczas wydechu opadał w dół. Oddychaj tak przez 5 minut i zobacz jak się czujesz na koniec. Prawdopodobnie czujesz się bardziej spokojny, co może być bardzo pomocne w utrzymaniu pewności siebie podczas prezentacji.
Pewność siebie może być odbierana przez brak świadomości własnych kompetencji. Często dzieje się tak, że łatwo wymienić nam własne porażki, a mówić o sukcesach jest nam trudniej. Dlatego, kiedy zbliża się Twoje wystąpienie usiądź z kartką na 15 minut i postaraj przypomnieć sobie swoje największe sukcesy. Dobrze, aby były to sukcesy związane tematycznie z Twoim wystąpieniem, jednak jeśli nie masz takich to nic złego. Po prostu wypisz hasłowo projekty, w których brałeś/brałaś udział i z których jesteś dumny/dumna. Przypomnij sobie jaką drogę trzeba było przejść, aby je osiągnąć i jak to wpłynęło na Twoje kolejne lata. W momentach zwątpienia taka kartka będzie świetnym narzędziem do poprawienia swojego nastroju i zwiększenia wiary w siebie.
Pewność siebie dobrze widać podczas trudnych sytuacji. To właśnie wtedy, kiedy odbiorcy spodziewają się, że możesz na przykład sobie nie poradzić z jakimś pytaniem masz okazję, żeby pokazać swoje umiejętności. Jednak, ciężko będzie być pewnym siebie w sytuacjach, które zaskakują. Dlatego przed ważnym wystąpieniem warto jest na spokojnie przemyśleć sobie co konkretnego można zrobić, w obliczu trudnej sytuacji. Po wielu latach doświadczeń po prostu wiemy jak zareagować adekwatnie do sytuacji. Jeśli jesteś na początku swojej drogi z wystąpienia publicznymi możesz skorzystać z rozwiązań zawartych w tym artykule – Strach ma wielkie oczy czyli obawy przed wystąpieniami.
Pewność siebie można zwiększyć na różne sposoby, jednak nic nie zastąpi kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat doświadczenia. Niezależnie, czy dotyczy to wystąpień publicznych, inżynierii, czy muzyki. Dlatego nie pozostaje nic innego tylko trenować, a mamy szansę na mistrzostwo w danej dziedzinie.
Jeśli zbliża się dla Ciebie ważna prezentacja i chciałbyś/chciałabyś popracować nad swoim to serdecznie zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się 25-26 października w Warszawie: https://aktren.pl/oferta/szkolenia-otwarte/autoprezentacja/
Pomagam przygotowywać świetne wystąpienia biznesowe. Pracuję zarówno z dużymi firmami, startupami, które są na początku swojej drogi jak i przedsiębiorcami. Wraz z uczestnikami szkoleń pracuję nad tym, aby spotkania sprzedażowe, prezentacje przed zarządem, czy prezentacje dla inwestorów były jak najlepsze. Uczę jak szybko i skutecznie używać programu PowerPoint lub Google Slides. Tworzę slajdy na zamówienie.
Zadzwoń:
Napisz: